Jak naplánovat výstavbu bazénu, aby do zahrady skvěle zapadl

01_bazen2

Když se řekne bazén, vybavíme si nejspíš něco, co nám během léta dodá pořádnou porci osvěžení a vodních radovánek, ovšem zároveň bychom si měli vybavit také něco, co skvěle zapadne do zahrady a nebude působit rušivě.

A to se bohužel v poslední době často neděje. Ba právě naopak. Nově postavené bazény působí uměle, neohlížejí se na prostor okolo sebe apod. Takže i když samy o sobě vypadají krásně, ve spojení s okolím už to takové terno není.

Jaké nejčastější chyby děláme při umístění bazénu

Většinou je to stále stejné. Bazén stojí na zahradě přímo uprostřed té největší holé plochy. To abychom z něj nemuseli odklízet příliš mnoho listí a dalšího rostlinného materiálu. Ovšem takové řešení už nemůže být umělejší – modrá poušť vody bez života stojí na zelené poušti vyprahlého trávníku. Čest výjimkám.

Foto: Pixabay

Pokud to jen trochu jde, ozdobte okolí bazénu alespoň přenosnými rostlinami. Vybírejte takové, které opadávají jen minimálně, zároveň vám poskytnou také kýžený stín, pokud o něj budete stát. Skvělé jsou také trávy známé jako ozdobnice. Vytváří přirozenou zelenou hradbu a usychat začnou až na podzim. Žádného nepořádku se tedy obávat nemusíte. Doporučujeme je ovšem vysadit do většího betonového žlábku, jinak se vám začnou díky životaschopným oddenkům rychle šířit po zahradě. A to byste určitě nechtěli.

Do okolního prostoru skvěle zapadnou přelivové bazény

To jsou ty, které se mohou pyšnit tzv. napnutou hladinou. Ta dosahuje přirozeně od okraje k okraji a bazén sám je zároveň zapuštěn do terénu. O unikání vody se pak stará přelivové zařízení, díky němuž je voda také dokonale čistá.

Náhledové foto: Pixabay

https://www.idnes.cz/bydleni/exterier/trendy-v-bazenech-cisteni-bazenove-vody.A210629_110944_exterier_rez, https://www.top-bazeny.cz/magazin/prelivovy-bazen/

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.