Kvalitní tepelné čerpadlo nestačí

Tepelné čerpadlo

Instalace tepelných čerpadel vzduch/voda není triviální úkon, který zvládne každý průměrně zdatný řemeslník. Právě kvalita instalace má přitom zásadní vliv na výkon, provozní hluk i životnost čerpadla. Výběru instalační firmy se tedy vyplatí věnovat stejně velkou pozornost jako výběru samotného čerpadla. Jaké jsou možnosti, to se dozvíte na níže uvedených řádcích…

Abychom vás nenapínali příliš dlouho, jako první uvádíme možnost, která představuje nejmenší rizika…

Specializovaný dodavatel tepelných čerpadel

Tým zkušených řemeslníků instalujících ročně desítky čerpadel, které rovněž uvádí do provozu a zajišťuje jim servis, je doslova výhrou. Tito pracovníci mají zároveň znalost výpočtu tepelných ztrát a dostatečné znalosti topných systémů, protože zajišťují i následný servis, mají maximální motivaci ke kvalitní instalaci.

Tento způsob instalace nebude pravděpodobně nejlevnější, stejně tak si možná budete muset i počkat pár dní navíc, výsledek ovšem bude stát za to!

Topenářská firma

Zkušení pracovníci topenářské firmy budou mít pravděpodobně dostatečné dovednosti a instalaci provedou kvalitně. V některých případech však tito pracovníci nemají oprávnění uvádět tepelná čerpadla do provozu či jim zajišťovat servis, což způsobuje komplikace, plus takový tým nemá maximální motivaci ke kvalitní instalaci, protože případné problémy při servisních pracích již neřeší.

Chlaďařská firma

Tito řemeslníci umí často instalovat tepelné čerpadlo správně po chlaďařské stránce, nemají však potřebné znalosti o topných systémech a výpočtu tepelných ztrát. Tito pracovníci často instalují tepelná čerpadla stejně jako klimatizační jednotky, což může způsobovat problémy s odvodem kondenzátu a správnými tepelnými izolacemi potrubí, které se u klimatizací neřeší.

Ičaři i „vodo-topo-plyn“

S tímto způsobem instalace tepelného čerpadla vzduch-voda jsou spojena největší rizika. Řemeslníci nemají potřebné znalosti o topných systémech, výkon navrhují „od oka“, jak jsou zvyklí u běžných kotlů. Tyto malé firmy  rovněž nemají oprávnění uvádět čerpadla do provozu a zajišťovat jim servis, tj. nemají maximální motivaci na kvalitní instalaci.

Nízká cena instalace je zde vykoupena vysokými riziky, tuto možnost instalace byste tedy měli raději zavrhnout hned na začátku.

Zdroj info: https://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-7-porovnani-kvality-instalacni-a-servisni-firmyhttps://www.abeceda-cerpadel.cz/cz/krok-7-porovnani-kvality-instalacni-a-servisni-firmy 

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.