Jaký výrobník ledu si pořídit?

01_led

Nejen v horkých letních dnech je sklenice dobrého pití s ledem pravým požehnáním. Klasickou cestou jak led doma získat, byly „odjakživa“ plastové nebo gumové formičky na vodu, která zmrzne v mrazáku. Vzniklé kostky, anebo jiný tvar, který ledu formička dá, potom člověk vyklepne a ochladí si jím svůj oblíbený nápoj. Existuje ale i jiný způsob. Stále více domácností si tak pro tento účel pořizuje výrobník ledu.

Co je výrobník ledu a jak funguje?

Výrobník leduVýrobník ledu je samostatné zařízení, které dokáže vodu zmrazit na led. Princip jeho fungování je velmi jednoduchý, i zde je voda mražena ve formě toho či onoho tvaru. Led je ale potom převeden do zásobníku, odkud jej lze nabrat lopatkou, případně může rovnou vypadnout do připravené sklenice.

Vodu si může brát výrobník ledu buď ze zásobníku (v takovém případě je třeba ji ručně dolévat), anebo je připojen přímo na přívod vody. Výrobník samozřejmě spotřebovává elektrickou energii a konkrétní typ proto charakterizuje také výkon (resp. příkon). Důležitý je i způsob chlazení. Vzduchem chlazené přístroje jsou hlučné a mají větší spotřebu energie. Naproti tomu dražší vodou chlazené výrobníky jsou tiché, současně ale spotřebovávají ještě další vodu.

Výkon výrobníku ledu definuje také množství ledu, jaké je schopen za den vyrobit a jakou rychlostí. Čím větší výkon, tím lepší oba parametry samozřejmě budou. Na trhu jsou k dostání výrobníky schopné produkovat od 10 do 100 kg ledu.

02_ledFoto: Pixabay

Jaký výrobník ledu si pořídit?

Ještě předtím, než začnete přemýšlet o tom, jaký typ si koupit, je na místě zamyslet se nad tím, jestli jej dokážete využít. Pokud si jednou týdně hodíte kostku ledu do Coca-Coly při sledování sobotního filmu, nepochybně si vystačíte s obyčejnou formičkou.

Pokud ale nemůže led chybět v žádném z vašich nápojů a potřebujete jej několikrát denně, pořízení výrobníku ledu má pro vás smysl. Pro domácí použití si ale každopádně vystačíte s výrobníky o minimální kapacitě. Přístroje s  vyšší kapacitou jsou vhodné spíše do firemních prostor, restaurací, či pro někoho, kdo často pořádá skutečně velké oslavy.

Výrobník ledu pro domácnost lze pořídit za cenu již od nějakých 3500 korun.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.