Jak na zahradě poznat zdravou půdu? Stačí se dívat

plevel

Možná, že jste si vysnili podobu své nové zahrádky a v hlavě již nosíte přesný seznam zeleniny, nebo okrasných rostlin, které na ní budete pěstovat. K tomu, aby bylo možné váš plán proměnit ve skutečnost, je však třeba posoudit, zda je v souladu se skutečnými podmínkami, které na zahrádce panují. Hlavní roli v tomto ohledu hraje kvalita půdy. A právě její posouzení řada zahrádkářů podceňuje, což jim následně způsobí nejedno zklamání z úrody. Není přitom nutné zasílat půdu na rozbor do nějaké laboratoře, většinou postačí se pozorně dívat. Skvělým indikátorem kvality půdy je totiž obyčejný plevel.

Proč sledovat plevel?

Slovo plevel značí rostlinu nechtěnou, neužitečnou, ba dokonce škodlivou. Příroda ale nic takového nezná, jde proto pouze o náš vlastní úhel pohledu. Přestaňme tak nazývat plevel plevelem a začněme mu říkat rostlinný půdní indikátor. Podle výskytu určitých rostlin totiž můžeme velmi dobře rozpoznat zad je naše půda písčitá, jílovitá, vápenitá, nebo třeba hlinitá.

plevel

Foto: Pixabay

Co nám řeknou indikátory?

Chceme-li na zahrádce pěstovat špenát, cibuli, hrášek anebo brambory, budeme potřebovat půdu dostatečně kyselou. To, že právě takovou půdu na zahrádce máme, nám naznačí šťovík, protěž bahenní, nebo třeba vrbovka úzkolistá. Chceme-li pěstovat brukvovitou zeleninu, budeme naopak potřebovat půdu alkalickou. Na to nás upozorní hluchavka, čekanka, nebo třeba šalvěj.

Je-li vaše zahrádka posetá kopřivami, pampeliškami, nebo pěťourem je půda bohatá na dusík, což je skvělá zpráva pro pěstování papriky, rajčat, zelí, nebo pórku. Velmi často jsou tyto indikátory také znakem půdy bohaté na humus, ve které lze pěstovat většinu druhu zeleniny. Naopak půda chudá na živiny je signalizována sedmikráskou, či rožcem. V takové půdě mnoho zeleniny nevypěstujete a spíše se budete muset zamyslet nad vhodným hnojením.

Výše uvedené samozřejmě neznamená, že byste měli tento přehled brát jako písmo svaté. Jednotlivé plevely se mohou občas vyskytnout kdekoliv. Jde spíš o to, že uvedená pravidla rozpoznáte při dlouhodobém sledování pozemku vaší zahrádky.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/kvalita-pudy-na-zahrade-podle-plevele-20500603.html

https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-33578-zdrava-puda-zdrava-zahrada

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.