Voda po vaření brambor má ještě mnohá využití – do odpadu rozhodně nepatří

Po vaření brambor je možné využít vodu, ve které byly brambory uvařeny, několika způsoby. Seznamte se s nimi – uvidíte, že by byla opravdu škoda ji vylít do odpadu.

Zalévání rostlin

Voda po vaření brambor obsahuje hodnotné živiny, jako jsou vitamíny a minerály, které mohou prospívat rostlinám. Nechte vodu po vaření brambor vychladnout a použijte ji k zalévání rostlin. Můžete ji použít jak v u interiérových rostlin, tak i v zahradě. Nesmí však být osolená.

Využití pro vaření

Voda po vaření brambor obsahuje škrobnatou složku, která může sloužit jako přírodní zahušťovadlo. Můžete ji přidat do polévek, omáček nebo jiných pokrmů, které vyžadují zahuštění. Voda dodá pokrmům příjemnou chuť a zároveň využijete všechny živiny, které se do ní uvolnily během vaření brambor.

A lze ji také využít jako základní tekutinu pro další vaření. Například při vaření rýže, těstovin nebo zeleniny můžete vodu nahradit vodou z vaření brambor, čímž dodáte pokrmům bohatší chuť.

Foto: Pixabay

Péče o pokožku

Tato tekutina také obsahuje blahodárné látky pro pokožku. Můžete ji použít jako přírodní tonikum nebo pleťovou vodu. Nechte vodu vychladnout, nalijte ji do lahvičky s rozprašovačem a aplikujte na obličej jako tonikum po čištění pleti.

Pomocník při čištění příborů

Máte doma stříbrné příbory? Pak využijte tuto tekutinu k tomu, aby jim opět vrátila lesk.

  • Než začnete využívat vodu k čištění příborů, nechte ji nejprve dostatečně vychladnout.
  • Použijte síto nebo cedník na odstranění zbytků brambor nebo jiných pevných částic.
  • Přidejte do vody několik kapek tekutého mýdla nebo mycího prostředku určeného k mytí nádobí. Ponořte příbory do vody zbylé po ovaření brambor a nechte je namočené několik minut.
  • Po namočení vezměte houbičku nebo jemný kartáček a pečlivě vyčistěte příbory. Zaměřte se na všechny části, včetně rukojetí, čepelí a zoubků vidliček.
  • Po vyčištění příborů je opláchněte v teplé vodě.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zdravi/voda-z-brambor-30001216.html, https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/nevylevejte-vodu-ve-ktere-jste-varili-brambory-ma-sve-vyuziti-v-zahrade/, https://pestujme.cz/vetsina-lidi-ji-rovnou-vyleva-voda-z-brambor-pritom-pomuze-ke-krase-nejen-rostlinam/

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.