Péče o teakový nábytek: Pozor na použití správného přípravku

teak

Podlehli jste teakovému nábytku? Nebo naopak přemýšlíte nad jeho pořízením? Je známkou luxusu a vysoké odolnosti. Podstata tkví ve správné péči. Prozradíme vám, proč je tak zásadní výběr správného přípravku. Dozvíte se, jak se starat o tento druh nábytku, aby vám sloužil desítky let.

Nábytek z teakového dřeva dodá punc stylu, exotiky i luxusu. Vyniká extrémní odolností a tvrdostí. Dřevo je napuštěné přírodními silicemi odpuzující přebytečnou vlhkost. Teakový nábytek se pyšní moderním a nadčasovým designem. Aby vám sloužil ke svému účelu řadu let, je třeba vědět, jak se o něj správně starat.

Olej vs. přípravek na bázi vody

Pro ošetření teakového dřeva je nejlepší použití moderních přípravků na bázi vody. Na rozdíl od oleje nenatahují do dřeva špínu a tím tak nezabraňují mu „dýchat“. Naopak v případě opakované aplikace oleje dřevo neustále tmavne. Oproti tomu moderní přípravky plní svou funkci podstatně lépe a rovněž jejich aplikací dosáhnete lepšího a delšího efektu. Další výhodou je, že nanášení těchto ekologických přípravků je mnohem příjemnější a dřevo ochrání stejně dobře. Vždy při použití přípravku se držte návodu výrobce. I když venkovní nábytek je náchylnější na změny, tak při správné péči vydrží na zahradě klidně i 50 let.

teakový nábytek

Foto: Pixabay

Čištění teakového nábytku

Zpravidla postačí použít teplou mýdlovou vodu a jemný kartáček, jako je třeba na ruce či nehty. Nikdy nepoužívejte drátěnku. Zásadní je opláchnutí teakového nábytku pečlivě čistou vodou. Případné skvrny od oleje, vína apod. je třeba odstranit co nejdříve. Zde může pomoc opakovaná aplikace saponátu s vodou a vždy poté dobře opláchnout čistou vodou.

Na odolné skvrny vám dobře poslouží speciální čističe, které jsou silnější, a ne agresivní vůči teaku. Vždy je používejte podle určeného návodu. Osvědčené je také vystavení skvrny slunečním paprskům, které ji „vypálí“. Pravidelné oplachování zbavuje teakové dřevo nánosu prachu a eliminuje jeho tmavnutí vlivem usazováním nečistot z ovzduší. Nemusíte se bát používat vodu v dostatečném množství.

Zdroj: bydleni.cz, teek.cz

Náhledové foto: Pixabay