Modulární bydlení: Má spoustu výhod a stojí za to 

Modulární dům

Pokud nevíte, co jsou to modulární domy, vzpomeňte si na dobu, kdy jste byli ještě děti a hráli jste si s kostkami. Stavěli jste jednu na druhou tak, až vám vznikla vysoká věž. Protože nebyla nijak spojena, hrozilo její zřícení. Modulární domy jsou také tvořeny jednotlivými moduly, které se mohou skládat na sebe. Jejich velikost se může lišit v závislosti na vašich požadavcích. Jednotlivé moduly se dodávají až na stavební parcelu. Zcela dokončené a vybavené. Stavba na místě, kde váš vysněný dům má stát, je tedy otázkou několika málo dnů. 

Stavba modulárního bydlení

Jednotlivé moduly, které nakonec tvoří celek vhodný například k bydlení, jsou vyráběny v kontrolovaném prostředí ve výrobní hale. Tyto prefabrikované moduly se na místo stavby dopraví vcelku a už se provádí jen dokončovací práce a zajištění v místě spojů. Moduly jsou včetně oken, dveří, stropů, elektrických rozvodů i konečných povrchů na stěnách či podlahách. Samotné práce na stavební parcele jsou tak velice rychlé. Základem jednotlivých modulů je rám, který je vyroben z oceli nebo ze dřeva. 

Bytový dům

Foto: Se svolením společnosti Apeza

Hlavní výhody modulárního bydlení

Z výše uvedeného stavebního postupu vyplývají hlavní výhody, proč se modulární bydlení vyplatí: 

  • Rychlá výstavba – vzhledem k tomu, že jednotlivé segmenty jsou už vyrobeny, je samotná délka výstavby zkrácena. Už za několik týdnů můžete bydlet. 
  • Nízká cena – úspora za pracovní síly znamená také úsporu v ceně. 
  • Svoboda designu – jedním z hlavních důvodů proč se stále více lidí obrací k modulárním domům je neomezená svoboda při navrhování vlastních prostor. Modulární domy nabízejí nekonečné možnosti pro personalizaci. Vyberte si barvy, materiály, rozložení … vše je povoleno. 
  • Stavba není pod vlivem povětrnostních podmínek – jednotlivé moduly jsou konstruovány ve výrobních halách, kde jsou chráněny před deštěm, sněhem, větrem či sluncem. Všechny tyto aspekty by mohli stavbu ohrozit. Vzhledem k tomu nedochází ani ke zpoždění z důvodu nepřízně počasí. Devadesát procent práce se provádí v uzavřené hale. 
  • Práci provádí kvalifikovaní odborníci a moderní stroje – konečný výsledek je tak velmi kvalitní. 
  • Možnost rozšíření – pokud si po nějakém čase řeknete, že chcete objekt rozšířit, není nic jednoduššího než dokoupit další modul. Je to velice šikovné řešení. 
  • Flexibilita při stěhování – pokud se rozhodnete přestěhovat, můžete dokonce se sebou vzít svůj modulární dům a postavit si ho na novém místě. Tato flexibilita modulárního bydlení vám poskytuje svobodu a mobilitu, kterou tradiční stavba domu nedokáže nabídnout. 

Modulární dům

Foto: Se svolením společnosti Apeza

Jedna nevýhoda by se našla 

Ano, nicméně pouze v nadsázce. U montovaných domů nelze garantovat životnost delší než 100 let. 

Výstavba s pomocí profesionálů 

I když jsou modulární stavby původem z USA, i u nás najdete spoustu společností, které vám jejich stavbu zabezpečí. Dobrou společnost můžete poznat podle příznivých referencí na internetu (získávejte je z různých internetových stránek), ale také doprovodných služeb. Některé společnosti nabízí například zajištění možnosti financování projektu nebo pomoc se získáním potřebných stavebních povolení. 

Zdroje info: Autor, apeza.cz, novinky.cz

Náhledové foto: Se svolením společnosti Apeza

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.