Vosiček se na zahradě bát nemusíte, naopak vám pomohou

vosička

Pokud na vaší zahradě objevíte pestřenky, tedy hmyz, který se velmi podobá vosám, bát se jich skutečně nemusíte. Jsou neškodné, a navíc vás zbaví otravných mšic, kterých se v teplém období vyskytuje v zahradách hojné množství. Co je o nich třeba vědět?

Seznamte se s pestřenkami

S pestřenkami se shledáte ve všech koutech světa. Kromě ledové Antarktidy je můžete vidět všude. Často u nás na rozlehlých loukách plných květů napodobují hmyz jako jsou například vosy nebo včely. Je to jejich přirozená obrana před hladovými ptáky. Dobře tak splynou s přírodou, ve které je často zahlédnete až při delším pátrání.

Jejich průlet nad loukami je oproti ostatnímu hmyzu trhavější a výrazně rychlejší. Vosičky se zpravidla vrhají na květy plné nektaru, na kterých si slastně pochutnávají. Jsou to skvělí a velmi užiteční opylovači.

pestřenka

Foto: Pixabay

Pestřenky nejsou nebezpečné, ale užitečné

Pestřenky žádné žihadlo nemají, tudíž nemusíte mít obavy ani o své děti, které na zahradě volně pobíhají. V přírodě sice splynou se čmeláky, sršni i vosami velmi snadno, ale kusadla ani žihadla u nich zkrátka nenajdete. Svým chováním i letem připomínají nejvíce mouchy a co je hlavní: tyto pracovité vosičky dokáží zlikvidovat mšic ještě více než například slunéčka sedmitečná. Jejich larvy je požírají doslova ve velkém. Jejich sací, ústní ústrojí je k tomu dokonale vybaveno.

Jedna larva pestřenky dokáže během svého vývoje zlikvidovat až 800 kusů mšic. Pokud máte tedy na zahradě hojné množství mšic, pozvěte do své zahrady právě pestřenky.

Nejčastěji se u nás můžeme setkat s pestřenkou pruhovanou, která se vyskytuje napříč celou Evropou. Pokud chcete i vy zažít nálet velkého množství pestřenek, neváhejte jim na zahradu vysadit barevné květy, ze kterých se mohou dobře nasytit. Užitečné pestřenky zpravidla nahradí drahé postřiky proti mšicím. Pestřenky, někdy nazývané vosičky, rády přilétají především na pampelišky nebo sedmikrásky. Ponechte je proto ve svých zahradách.

Zdroje informací: https://living.iprima.cz/zahrada/pestrenky-vosicky

https://www.nkz.cz/praxe/ekologie-priroda/proc-jak-prilakat-do-zahrady-pestrenky

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.