Jak na skvělou úrodu okurek? Starý chléb je dokonale nakrmí

Úroda okurek

Chléb patří k nejoblíbenějším druhům pečiva. Ne vždy se nám ale podaří zkonzumovat jej celý. I starý chléb ale má své využití! Nebudeme se bavit o receptech, ve kterých se dá starý chléb ještě použít. Užitek z něj totiž může mít také vaše zahrada. Chlebové hnojivo je skvělé například jako hnojivo na okurky. A když se rozhodnete, že z chleba nechcete vyrobit hnojivo, můžete jej alespoň přidat do kompostu.

Starý chléb na výrobu hnojiva

Chléb obsahuje cenné látky, které mohou využít i vaše rostliny. Jde o takové prvky, jako je fosfor, zinek, draslík, dusík a vitamíny B a D. Kouzlo chlebového hnojiva spočívá v tom, že obsaženy jsou také kvasinky. Droždí se zcela běžně používá jako hnojivo na rostliny. Chlebové hnojivo poskytuje stejné výhody. Chlebové hnojivo je vhodné pro podporu růstu rostlin. Díky němu jsou rostliny odolnější. Kromě okurek se hodí například také na rajčata, cukety, melouny či na kvetoucí rostliny.

Starý chléb

Starý chléb: Foto Pixabay

Výroba chlebového hnojiva

Na výrobu chlebového hnojivo můžete použít jakékoli starší pečivo, včetně rohlíků, baget a různých housek. Navíc je to způsob, jak zpracovat něco, co byste pravděpodobně bez užitku vyhodili. Je to levný druh hnojiva. Podmínkou je, aby pečivo, ze kterého budete hnojivo vyrábět, nebylo plesnivé. Připravte si pečivo. Na každých 300 g pečiva bude zapotřebí 1 litr vody. Tu převařte a nechte vychladnout na pokojovou teplotu. Poté do ní vmíchejte pečivo. Čím menší budou kousky, tím lépe se vám bude hnojivo zpracovávat. Nádobu uzavřete a nechte aspoň 24 hodin odstát. Poté sceďte přes jemné plátýnko a tekutinu nechte ještě 5 dní pracovat. Teprve poté může posloužit jako hnojivo.

Okurky

Okurky: Foto Pixabay

Použití chlebového hnojiva

Chlebové hnojivo používáme jako zálivku na rostliny. Ideální je použít ho na vyhřátou půdu, a to kvůli obsahu kvasinky. Ty jsou totiž stále ještě živé a ke svému růstu potřebují teplo a vlhko. Pokud budete hnojivo používat na rostliny v květináčích či jiných nádobách, postačí asi lžička hnojiva. Zřeďte ji se třemi lžičkami vody. Ve stejném poměru ředíme chlebové pečivo také na ostatní rostliny: tedy jeden díl chlebového hnojiva a tři díly vody.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/okurky-stary-chleba-30000713.html

https://www.eatingwell.com/article/7951756/ways-to-fertilize-your-garden-using-food-scraps/

Úroda okurek: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.