Oblázky jako doprovod při procházce po zahradě

Oblázky

Chůzi po zahradě vám zpříjemní barevné oblázky. Zakulacený povrch malých kamínků skvěle prokrvuje bosé nohy a oko pohladí jejich krása. Přečtěte si pár nápadů, jak stvořit masážní chodníčky i u vás doma.

Oblázky jsou dekorativní i zdraví prospěšné

Kamenné oblázky se hodí do zahrad všech stylů a velkou parádu s nimi uděláte i v moderních interiérech. Oblázky plní nejen okrasný účel, ale mají i jednu užitečnou funkci, která je prospěšná vašemu zdraví. Zaoblené tvary stimulují kůži a svalstvo nohy, tím pomáhají mimo jiné i při léčbě ostruhy patní kosti. Působí jako prevence tohoto bolestivého onemocnění.

Vyberete si tu pravou barvu oblázků

V současnosti je k dostání široká paleta odstínů okrasných oblázků od bílé přes šedou až po černou. Velmi oblíbené jsou mramory v růžové, tlumené červené až vínové barvě. Seženete i zelené nebo namodralé krystalické vápence. Existují i divoké směsi černé s bílou nebo decentnější, kde je temná barva nahrazena okrovou. Bohatý výběr umožňuje nekonečné možnosti barevného ladění s vegetací na zahradě či domem.

Kam s oblázky na vašem pozemku?

Mezi základní prvky zahrady řadíme chodníky nebo úzké pěšinky, které se klikatí po vašem pozemku. Kromě estetické funkce vám zaručí i čistou obuv za deštivých dnů. Každé místo, kde se pravidelně objevuje bláto pokryjte valounky. Pro chodníky se hodí drobnější dekorační oblázky, které nedřou boty a umožňují jistý krok. Pokud se chcete po zahradě procházet v noci, pořiďte si mramor Bianco Carrara, který září za jemného svitu měsíce. Díky nákupu zářivě bílých kamínků už nikdy nesejdete z cestičky.

Oblázky mohou být krásné i bez pravidelné údržby

Aby vám pochozí plochy dlouho vydržely bez zásadních úprav, potřebujete dodržet pracovní postup pokládky oblázků. Proto si v první řadě vyznačte trasu, kudy se má cesta linout po vašem pozemku. Pak odstraňte vegetacia vykopejte horní vrstvu zeminy do dostatečné hloubky. Dalším krokem je položení geotextilie společně s vytyčením tvarů pomocí neviditelných obrubníků. Na řadu přichází vybrané okrasné oblázky. Po vysypání je řádně rozhrňte do krajů.

Potřebujete si koupit oblázky?

Prodej oblázků v pytlích uložených na paletách nabízí e-shop Stonex.cz. Nákup z pohodlí obývacího pokoje je tím nejjednodušším způsobem, jak si pořídit materiál pro nové projekty. Pokud se potřebujete poradit, na infolince na vás čekají odborníci, kteří rádi zodpoví vaše dotazy. Doprava je po celé České republice zdarma.

Autorka článku: Kateřina Špunda

Náhledové foto: Freeimages

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.