Dřevokazní škůdci? Existuje pár způsobů, jak se jich zbavit

Dřevomorka

Dřevokazné houby a škůdci, jako jsou tesaříci, dřevomorky, potemníci, mohou poškodit naše dřevěné podlahy, sloupy, nábytek a bednění. V důsledku toho dřevo hnije a není už zcela pevné a odolné. Naši předchůdci se těchto nezvaných návštěvníků zbavovali nátěrem dřeva býčí krví nebo močovinou. Dnes však naštěstí existují jiné alternativy.

Nakažené dřevo poznáte velmi rychle

To, že váš nejvybranější kus nábytku nebo dokonce jiná část domu ze dřeva byla napadena některým z výše uvedených živočichů, poznáte podle hromady pilin, které ze dřeva vylétávají, ale také podle vrzání, vzhledu dřeva, děr a průchodů ve dřevě. Brouky však navíc spatříte i na vlastní oči. Samicím se daří v teple a vlhku. Proto se objevují brzy na jaře a jejich působení s nástupem zimy slábne.

Prožrané dřevo
Zdroj: Pixabay

Znáte působení mikrovln?

Ačkoli se při této metodě používají mikrovlny, které mohou mít až 90 stupňů, nezpůsobují přehřátí dřeva, a tudíž ho neničí. Tato metoda začíná být obzvláště rozšířená, protože do dřeva není třeba vrtat. Je vhodná zejména pro nábytek nebo štíhlejší vrstvy dřeva. Na druhou stranu se absolutně nehodí pro ošetřování silnější dřeva.

Klasika v podobě ochranného a hubícího nátěru

Další strategií likvidace dřevokazných brouků může být silný nátěr obsahující chemické složky proti hmyzu. Tento přípravek by měl být používán pouze odborníky, kteří přesně vědí, kolik vrstev aplikovat na poškozenou oblast a jaké rozmezí mezi nátěry dodržovat. V případě, že byste se do práce pustili sami, mohou na povrch vyplout nepěkné šmouhy, se kterými nic nenaděláte. Tato strategie se používá spíše na nábytek nebo podlahy, ale ne pro trámy.

Horký vzduch – termosanace

Horký vzduch je cenný pro likvidaci všech škůdců, kteří si hoví na dřevě. Metoda se používá na nábytek a podlahy, ale také na trámy a silnější druhy dřeva. Při této strategii je musíte zajistit teplotu 55 °C po dobu nejméně 60 minut. Následně musíte teplotu zvýšit řízeným foukáním horkého vzduchu až na 120 °C a na několik hodin. Počet hodin závisí na teplotě vzduchu, stupně vlhkosti a stupni poškození dřeva. Přestože sanace horkým vzduchem zahubí nežádoucí hosty, neposkytuje žádnou ochranu proti napadení.

Riskantní a nákladné hubení plynem

Sirovodík
Zdroj: Pixabay

Plynová fumigace je další strategií, která je sice velmi úspěšná, ale navíc zatraceně nákladná. Zóna, která má být fumigována, musí být velmi dobře oddělena a izolována od zbytku prostředí. Při této strategii se používá sirovodík, který je mimořádně toxický, a to i pro lidi. Po aplikaci je třeba několik týdnů čekat, než se plyn uvolní a do oblasti bude možné vstoupit!

Chemický způsob likvidace

Chemická impregnace je vhodná pro silnější dřevo – například silné trámy. Do dřeva je nutno postupně vyvrtat malé dírky, do kterých se pomocí pistole napustí jed proti hmyzu. Tato látka spolehlivě zabíjí všechny brouky a zůstává v dírkách po několik let, takže funguje i jako preventivní opatření…

Zdroje info: ceskestavby.cz, lifehacker.com

Náhledové foto: Pixabay