02_susenehouby

Jak na sušení hub v troubě a sušárně potravin

Když dostanete uprostřed zimy chuť na houbovou polévku nebo maso na houbách, je velmi příjemné sáhnout do skříně a moci vytáhnout sklenici s voňavými nasušenými houbami, které jste si v létě a na podzim nasbírali a nasušili do zásoby. Nasbírané houby se samozřejmě nejlépe suší na slunci, co ale dělat pokud to z nějakého důvodu nejde? Nabízí se samozřejmě možnost využít pro sušení hub horkovzdušnou troubu, anebo sušárnu na potraviny. Jak je při sušení hub správně používat?

Obecná pravidla

Ať již sušíte houby jakkoliv, platí některá obecná pravidla. Tím prvním je, že k sušení se hodí jen některé druhy. Z těch, které čeští houbaři sbírají nejčastěji, se jedná o hřibovité houby, bedly, žampiony nebo třeba klouzky. Naopak pýchavky, václavky a také babky, pro sušení vhodné nejsou. Speciálně babky jsou velmi často červivé či napadené parazity, kteří se mohou při sušení snadno přesunout i na další, jinak zdravé houby. Navíc tyto houby drží vodu a suší se poměrně špatně.

Před sušením je samozřejmě vždy potřeba houby očistit, vykrájet napadené nebo plesnivé části a zbytek nakrájet na tenké plátky.

01_susenehouby

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Sušení v troubě a v sušárně

Sušení hub v troubě a sušárně potravin je samozřejmě v zásadě to samé. Rozdíl je ale v tom, že těch několik hodin sušení, které budou správně nakrájené houby (ideální jsou plátky o tloušťce 3-4 mm, dále je třeba je rovnoměrně rozložit tak, aby se nepřekrývaly) sušit, se v případě, že je budete sušit v troubě, pěkně prodraží.

Provoz sušárny na potraviny je samozřejmě ekonomičtější, neboť ta je na podobné aktivity přímo stavěná. Navíc se v sušárně díky spodnímu proudění vzduchu nemusí houby otáčet. Jinak ale není ale v procesu sušení příliš velký rozdíl. Ideální teplota pro sušení hub je 40°C. Při této teplotě a pokud nebyly houby příliš nasáklé vodou se budou houby sušit asi 8 hodin.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *