01_rostliny

Jak vytápění bytu ovlivňuje pokojové rostliny

Pokojové rostliny jsou nedílnou součástí mnoha bytů. Kromě toho, že plní funkci estetickou, dokáží rostliny absorbovat mnohé nečistoty a pročišťovat tak vzduch v místnosti. Interiér je ale specifické prostředí, které není pro rostliny úplně přirozené. Interiér je ale specifické prostředí, které není pro rostliny úplně přirozené.  Pěstování pokojových rostlin se tak stává výzvou a poskytnout rostlinám optimální podmínky pro zdravý růst nemusí být jednoduché. Vliv na něj má celá řada faktorů, jednu z nejdůležitějších rolí ale hraje vytápění. Jde přitom o typ tepelného zdroje, jeho intenzitu i umístění.

Čtvero ročních období

Stejně jako v přírodě, i v domácnosti procházejí rostliny různými fázemi. Střídá se období růstu a období vegetačního klidu. Na rozdíl od přírody ale v interiéru určuje podmínky člověk a ne vždy v souladu s tím, co se děje za okny. Zatímco v létě necháváme vnější podmínky pronikat do interiéru skrze otevřené okno a prostředí uvnitř a venku se tak příliš neliší, v zimě je to jinak.

V zimním období, které je u většiny rostlin zmíněným obdobím klidu, máme v bytě teplo, což může rostliny mást. I když je většina pokojových rostlin původem z tropického nebo subtropického pásma, teplota, kterou jim připravujeme, je pro ně v kombinaci s nízkou vlhkostí vzduchu často vysoká. Teplota se ke všemu příliš neliší ve dne a v noci, což je většině rostlin také nepříjemné.

02_rostliny

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Umístění rostlin je věda

Obecně platí, že pokojové rostliny by neměly být příliš blízko topného zdroje, kde je lokální teplota ještě vyšší, než v jiných částech pokoje. Tento požadavek je často v rozporu s tím, že rostliny by měly být co nejblíže oknu, neboť dostatek světla je další podmínkou jejich zdravého růstu (např. radiátory jsou u oken prakticky vždy).

Konkrétní řešení tohoto problému závisí samozřejmě na konkrétních dispozicích daného interiéru, konkrétních požadavcích rostlin toho či onoho druhu (ty je potřeba nastudovat vždy!) i možnostech, které máme. Pro pokojové rostliny je nicméně ideální nízkoteplotní podlahové vytápění ve spojení se zvlhčovačem vzduchu.

Dbejte také na to, aby jste v noci topili o něco méně než přes den.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *