Jak jednoduše ušetřit za klimatizaci i vytápění: vyhněte se výkyvům teplot

Obývací pokoj

Na elektrické energii můžete ušetřit v létě i v zimě. Poradíme jednoduchá opatření, která vám pomohou udržet v domě příjemnou teplotu a minimalizují nutnost vytápění a klimatizování. Základem je dobrá izolace a stínění oken, změnu udělají ale i drobnosti jako třeba setření prachu z radiátorů.

Novostavba: k plánování si pozvěte zkušeného projektanta

V dnešní době je energetická náročnost domu často skloňovaný pojem. Je na ni navázáno stavební povolení i možnost čerpání dotací. Nepodceňte proto fázi plánování a s architektem i projektantem řešte, jak vytěžit maximum z umístění domu do terénu. Informujte se o možnostech chlazení i vytápění a případně i o dotacích, které můžete získat. Projektant by měl podchytit i zdánlivé detaily, které by vás ale mohly vyjít na tisíce, například dostatečnou izolaci vodovodních trubek.

Co pomůže, abyste nemuseli utratit desetitisíce za topení a chlazení:

  • správná orientace oken ke světovým stranám – v ložnici a dětských pokojích by měla směřovat na sever, aby do nich nepražilo slunce, velká okna v obývacím pokoji mohou být na jih, aby je v zimě nahřívalo slunce,
  • přiměřená velikost místností (vysoké stropy a otevřené obývací prostory s chodbou se budou v zimě vytápět déle, teplo bude utíkat ke stropu),
  • využití terénu (dům ve svahu se nebude tolik přehřívat jako volně stojící),
  • dostatečná izolace stěn, stropů, oken i podlah,
  • předokenní stínění, které zamezuje nechtěné výměně tepla mezi vnitřkem a venkem domu,
  • maximum zeleně v blízkosti domu, případně zelená střecha (udržují ovzduší vlhké a neodráží teplo tak, jako dlažba),
  • rekuperace, která zajišťuje výměnu čerstvého vzduchu bez nutnosti větrání a teplotních výkyvů,
  • fotovoltaická elektrárna – při slunečných dnech se vám dům vychladí v podstatě zadarmo.

U novostavby ale počítejte s tím, že chvíli trvá, než se stěny prohřejí a klima stabilizuje. Účty za první rok vás možná vyvedou z míry – bude to ale jen lepší a lepší.

Hotový dům: jak šetřit bez velkých zásahů do stavby

Můžete pořídit chytré termostické hlavice a termostaty, které sepnou jen tehdy, kdy je to opravdu potřeba. Ovládat je můžete odkudkoliv z mobilu či tabletu. Zamyslete se taky nad umístěním termostatů, aby nebyly na místě, kde je stabilně chlad nebo naopak horko.

Větrejte krátce a intenzivně, ideálně v noci nebo brzy ráno. To platí pro léto i zimu. Vzduch se rychle vymění a během dne lépe udržíte teplotu. Když topíte nebo běží klimatizace, okna nechte zavřená. Zejména v létě je ideální kombinovat noční větrání s venkovním stíněním, které přes den zatáhnete a teplo vám neprojde do místností. Venkovní žaluzieVenkovní žaluzie nebo rolety ale slouží jako izolant i v zimě. Ochrání dům před mrazem i prudkými poryvy větru.

DůmFoto: Se svolením společnosti Neva

4 extra tipy, které pomohou ušetřit náklady na vytápění a chlazení domu:

  • Své spotřebiče pravidelně čistěte, nánosy prachu snižují účinnost, a tím zvyšují spotřebu energie,
  • radiátory odvzdušňujte,
  • měňte filtry v klimatizaci,
  • nechte si firmou zkontrolovat vzduchotěsnost obálky domu a izolaci oken – pokud naměříte špatné hodnoty a nechcete okna měnit, stačí ke starým oknům přikoupit těsnicí pásky.

Optimální teplota v domě

V zimě je ideální teplota v obytných místnostech kolem 22 °C. Na chodbě a v ložnici vám stačí 18 °C. Jediná místnost, kde můžete přitopit, je koupelna, ale ta se obvykle vytopí během pár minut. Ve zbytku domu se raději přioblečte, než abyste protopili tisíce.

V létě se zase řiďte pravidlem, že teplotní rozdíl mezi vnitřkem a venkem by neměl přesahovat 7 °C. Kromě toho, že ušetříte, se vyhnete nachlazení.

Zdroje info: nazeleno.cz, neva.czneva.cz

Náhledové foto: Se svolením společnosti Neva

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.