Levné způsoby, jak ochladit vzduch v místnosti i během horkého léta a bez klimatizace

Letní počasí je v mnoha ohledech příjemné. Jak to tak ale bývá, všeho moc škodí, takže když vedra nějakou dobu trvají, je to již nepříjemné až úmorné. V takovém případě je naprosto přirozené hledat úkryt ve stínu a v chládku. Podívejte se na několik způsobů, jak se příjemně ochladit ve vlastním bytě i bez nutnosti pořizování klimatizace.

Zatáhněte a nepusťte teplo dovnitř

Základním předpokladem, jak udržet chladný interiér bytu či domu, je efektivní zastínění. Mějte zatažené žaluzie, rolety nebo závěsy tak, aby dovnitř nemohlo pronikat příliš slunečního světla. Pomůžete tím snížit ohřívání interiéru, což se rozhodně hodí. Během poledne a odpoledne také příliš nevětrejte, aby se horký vzduch z venku nedostal dovnitř místností.

Větrejte tehdy, když je venku chladněji

To v praxi znamená větrat hlavně později k večeru, přes noc nebo brzy ráno, kdy je venkovní vzduch chladnější a více čerstvý. Ideální je také chvíle po dešti, kdy zpravidla je venkovní teplota o něco nižší. Jakmile nastane takový okamžik, nebojte se otevřít okna pořádně dokořán, aby se vnitřní vzduch důkladně vyměnil.

Rozhýbejte vzduch pomocí větráku

Jedním ze způsobů, jak pocitově snížit teplo v místností, je použití větráku, díky kterému se vzduch rozhýbá. Jak se částice ve vzduchu hýbou, máme pocit, že je najednou o pár stupňů nižší teplota. Skvěle to pomůže i ve chvíli, kdy před větrák umístíte například mísu se studeným ledem. Takto si můžete vytvořit improvizovanou klimatizaci, které alespoň trochu pomůže. Pomoci může i obyčejné rozmístění různých misek či sklenic naplněných ledovými kostkami po místnosti.

Foto: Pixabay

Omezte zapnutou elektroniku

Pokud nechcete, aby se vzduch v místnosti ještě více ohříval, zkuste omezit nejenom vaření a pečení, ale i celkové zapnutí elektroniky. Televize, počítač i další elektronika totiž i v režimu spánku vydává určité množství tepla a zahřívá se. Raději si dopřejte několik dní, kdy práci na počítači a puštěnou televizi co nejvíce omezíte.

Zdroj: https://www.nejlepsi-nabytek.cz/blog-10-tipu-jak-ochladit-byt-bez-klimatizace a https://www.gavri.cz/clanky-o-mobilnich-klimatizacich/jak-ochladit-mistnost-bez-klimatizace/      

Náhledové foto: Pixabay