Balení svačin ekologicky

ubrousek

V dnešní velmi uspěchané době se den co den potýkáme s řadou rutinních věcí. Chtěli bychom vždy vytvořit si takový systém, který by nám usnadňoval život a šetřil čas i energii. Často ale narážíme na to, že způsob, pro který se rozhodneme, není příliš ekologický. Týká se to i věcí, které používáte denně. Příkladem je každodenní balení svačiny pro děti do školních lavic. Jak k němu přistupovat ekologicky?

Mikrotenové sáčky i plastové krabičky

Znovupoužitelné plastové krabičky lze považovat za ekologickou alternativu k jednorázovým sáčkům. Jejich spotřeba zatěžuje významně přírodu.­ Kupovat ale příliš často plastové krabičky je občas finančně nevýhodné. Řešení může být používání voskované ubrousků, které si můžete snadno sami vyrobit i doma. K výrobě domácích voskovaných ubrousků vám postačí pár věcí.

ubrousek

Foto: Pixabay

Co potřebujete?

Z toho, co potřebujete pro výrobu voskových ubrousků, jde především o bavlněnou látku, včelí vosk, žehličku, pečící papír a nůžky. Vosk ze svíček by měl být vždy bez parfému a výrazných barev.

Jako první vosk nastrouhejte na struhadle. Na 10 cm čtverečných vám vystačí asi tak 6 gramů včelího vosku. Na žehlicí prkno rozložte starou látku, kterou si můžete dovolit znehodnotit od vosku. Na pracovní látku dále rozložte i pečící papír. Pečící papír potom již překryjte tou látkou, která bude tvořit ubrousek. Nasypte na její povrch nastrouhaný vosk a kryjte další vrstvou pečícího papíru. Vše zažehlete tak, aby ze žehličky nešla žádná pára.

Žehlička musí být vždy při zažehlování nastavena do režimu nejnižší teploty. Vosku vždy nepoužívejte více, než kolik bylo uvedeno, zbytečně by se povrch ubrousku příliš zmastil. Nakonec vystřihněte požadovaný tvar. Nyní máte ubrousek, která dobře uchrání vaši svačinu, která jen tak neoschne, a která nepropustí třeba ani případnou šťávu z rajčete. Voskovaný ubrousek lze používat i opakovaně.

Zdroje informací: https://blog.mall.cz/bydleni/do-ceho-ekologicky-zabalit-svacinu-vyrobte-si-doma-voskovane-ubrousky-1553.html

 https://www.globus.cz/blog/clanky.html/355_17855-zdrava-svacina-ve-zdravem-obalu.-jak-na-ni-

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.