Jak bojovat s červotočem

01_cervotoč

Houby, plísně a dřevokazný hmyz: to jsou největší nepřátele dřevěného nábytku, trámů, krovů, ale i celých staveb. Mezi hmyzem hraje prim červotoč, který může napadnout starou stavbu stejně jako novostavbu. Ve chvíli, kdy se u vás doma objeví, je třeba neztrácet ani minutu a okamžitě jednat. Jak tedy proti červotoči bojovat?

Jak červotoče objevit?

Přítomnost červotoče může obyvatelům domu prozradit několik věcí. V noci, když je kolem ticho, je slyšet chroupání larev červotoče, které se vylíhnou z vajíček nakladených samičkami hmyzu do otvorů a skulin ve dřevě. Tento neustávající charakteristický zvuk je jasným znakem toho, že se ve vašem domě usídlil červotoč.

Kromě chroupajícího červotoče jsou jasným znakem jeho přítomnosti i nezaměnitelné chodbičky a s nimi souvisejícími hromádkami prachu, které se budou pod dřevěnými předměty tvořit. Chodbičky se sice mohou zvenku jevit jako malé a neškodné. Ve skutečnosti ale může být dřevo uvnitř nábytku nebo konstrukčních částí domu významně poškozeno.

02_cervotoc

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak s červotočem bojovat?

Ve chvíli, kdy červotoč dřevo napadne, je třeba proti němu okamžitě vyrazit do boje. Pokud je napadený nábytek, je třeba jej odstranit z blízkosti dalších, dosud nezasažených kusů. Jedná-li se o méně cenný kousek, je na místě otázka, zda jej raději nespálit.

Pokud však chcete nábytek zachránit, můžete si vybrat z několika metod. Dříve se používalo vystrčení nábytku ven na mráz. Tato metoda může být samozřejmě účinná i dnes, ale musíte mít štěstí na roční období a dostatečně nízké teploty.

Kromě toho lze použít i komerční chemikálie, anebo podomácku připravené přípravky. Jedním z nich může být směs octa a jaru s pepřem (jeden díl jaru coby zahušťovadla na deset dílů octa), kterou je třeba potřít napadená místa.

V případě, že se nejedná o obyčejný nábytek ale o opravdu cenné kusy, anebo dokonce o krovy a další konstrukční části stavby, není prostor na amatérská řešení. V takových případech je na místě spojit se s odborníky, kteří pro likvidaci červotoče používají desinsekci gamma zářením, mikrovlnami, anebo injektáže speciálních chemikálií.

V každém případě platí, že lepší, než likvidace červotoče, je prevence. Ošetřete proto dřevěné části domu preventivně k tomu určenými chemickými přípravky a problém s červotočem se vás pravděpodobně nikdy nedotkne.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.