Hliněné omítky a jejich vlastnosti

Dům

Nenechte se mýlit, tento nevšední stavební materiál rozhodně nepatří do středověku. Díky eko-vlně se mezi nás opět vrací. A co je ještě lepší, využijete ho opravdu kdekoli – od majitelů velkých rodinných usedlostí až po nájemce panelových bytů. Hliněné omítky totiž mohou nabídnout celou řadu užitečných vlastností.

Z čeho se skládají? Pouze ze dvou přírodních komponentů – hlíny a kameniva. A právě tento fakt jim dodává onu vysoce ceněnou pórovitou strukturu. Velmi dobře absorbují vlhkost a dokáží ji ve svém okolí i regulovat.

Hliněné omítky a mikroklima v místnostech

Je-li v jejich okolí vlhkosti hodně, absorbují ji. A jakmile se váš byt vysuší třeba díky ústřednímu topení, vyloučí ji opět do okolí. A přitom netrpí na plísně a snadno přilnou k jakémukoliv podkladu – od pálené a nepálené cihly, dřeva nebo ITONGU, až po ekopanely a OSB desky.

Dům

Zdroj obrázku: Pixabay.com

V létě chladí a v zimě zahřívají. Za to vděčí zase své skvělé akumulaci tepla. Už nikdy si tedy v zimě nesáhnete na studenou zeď ani se nebudete odtahovat od té v létě vyhřáté sluníčkem. Hliněné omítky si zkrátka poradí s oběma extrémy. A abychom nezapomněli – jsou 100 % hypoalergenní, tedy vhodné do domácností s alergiky, malými dětmi i domácími mazlíčky.

Jak je to s aplikací hliněných omítek?

Pokud se tohoto bodu obáváte, pak už zcela jistě nemusíte. Postup je totiž úplně stejný jako u omítek klasických – jen s jedním jediným rozdílem. Díky přírodnímu složení se totiž obejdete zcela bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Aplikace je tedy rychlejší a také mnohem příjemnější.

A nezáleží na tom, zda jste si vybrali hrubozrnnou omítku na venkovní fasádu nebo se právě snažíte dát do pucu jemnou omítku v obývacím pokoji. Hliněné omítky vás v žádném případě nezklamou. Dnes je navíc seženete i probarvené, takže dokáží uspokojit i vaše estetické já.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.