Dřevostavby – trend, nebo cesta k úspěchu?

Přírodní domy u nás začínají růst jako houby po dešti. Inspirováni západními sousedy jsme i u nás začali prosazovat kromě nutné kvality také ekologičnost a krásu našich nových domovů. Díky moderním technologiím je tak možné navrhnout a postavit dům, který bude útulný a bezpečný, zároveň ale nebude zatěžovat životní prostředí. Mají dřevostavby vůbec nějaké nevýhody? Pojďte se podívat na plusy a mínusy domů ze dřeva.

Než řeknete švec

Jednou z velkou předností, které mají dřevostavby v soutěži s jinými konstrukcemi rodinných domů, je jejich rychlá výstavba. Velmi rychle se montují, takže stavba bývá brzy dokončena a nový obyvatel domu má možnost se brzy nastěhovat. Přesto by se před obydlením domu mělo počítat s dokonalým vysušením, aby se vyloučil výskyt plísní, mikrobů či roztočů, které působí na lidský organismus nepříznivě.

Nechejte teplo doma

Rostoucí obliba dřevostaveb souvisí také s perfektními izolačními vlastnostmi, které dřevo jako materiál nabízí. Spotřeba energie určené k vytápění je u dobře postavených dřevostaveb výrazně nižší než u klasických zděných budov. Dnes tolik obvyklé zateplování zděných domů sice zamezuje extrémním únikům tepla, rozšiřují se tak ale obdovodé zdi, čímž dochází ke zmenšování obytného prostoru. Dřevostavby mohou kombinovat ideál tenkých zdí a dobrých izolačních vlastností.

 Život v lese

Dřevostavbám přidává k dobru i fakt, že dřevo je přírodní obnovitelná surovina, a tudíž je její použití ekologické. K méně přírodním materiálům ovšam patří laky či sádrokartonové obklady, které se běžně při stavbě využívají. Pokud ovšem toužíte po absolutně přírodním domu, je možné nahradit klasickou tepelnou izolaci slámou. Jako izolační vrstva se pak používají slaměné balíky, které se vkládají a různým způsobem upevňují do přizpůsobené dřevěné konstrukce.

A nevýhody?

I když by se po předchozím výčtu výhod mohlo zdát, že mají dřevostavby jen klady, je potřeba upozornit také na nevýhody, který sebou stavba dřevěných domů přináší. Slabým místě dřevostaveb bývá špatný přenos zvuku, například je často slyšet i tiché zvuky z patra až do přízemí. Dřevo je přírodní materiál a jako takový má tendenci nadále pracovat, sesychat a kroutit se. Při nedokonalé impregnaci a zpracování dřeva tak může docházet k nestabilitě stavby. Vše ale záleží na preciznosti výstavby a konkrétním návrhu stavby.

Zdroj náhledového obrázku: ridelliconstruction.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.