Dřevěné podlahy – lakované, mořené nebo olejované?

Podlahy ze dřeva řadíme mezi tzv. teplé. Při doteku neodvádějí teplo od chodidla či jiných částí těla. Hodí se proto například do dětských pokojů a prostor, často využívaných k sezení na zemi. Díky svým skvělým tepelně izolačním vlastnostem není nutné dřevěné podlahy přikrývat další teplovodivou vrstvou, a to ani kobercem.

Dřevěné podlahy byly pro své skvělé vlastnosti oblíbeny i v minulosti, jejich nevýhodou ovšem bylo nepříjemné vrzání. Moderní postupy pokládání a instalace podlah tento nežádoucí efekt beze zbytku eliminují a nerušenému užívání podlahy proto nestojí nic v cestě.

Nevýhodou dřevěné podlahy je její vyšší pořizovací cena. Ta se však velmi rychle vrátí v podobě dlouhé životnosti, kterou může negativně ovlivnit pouze nedostatečná péče a špatná technika údržby.

Dřevěné podlahy můžeme rozdělit i podle typu povrchové úpravy. Každý typ povrchu se hodí do jiných prostor.

Lakované dřevěné podlahy

Lakovaný povrch dodává dřevěné podlaze dlouhou životnost a vysokou mechanickou odolnost. Více vrstev laku = vyšší mechanická odolnost. Příjemným bonusem je také snadná údržba a čištění. Moderní laky na dřevěné podlahy dodávají dřevěným prknům přírodně matný nebo polomatný vzhled. Lakem se upravují všechny druhy domácích i exotických dřevin.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Olejované dřevěné podlahy

Voskový olej používaný pro úpravu dřevěných podlah je ceněný pro svůj přirozený vzhled a pro dekorativní zvýraznění struktury a barvy dřeva. Takto upravená podlaha se nehodí pro příliš zatěžované prostory, protože její údržba je náročnější a žádá si maximálně šetrný přístup.

Mořené dřevěné podlahy

Moření umožňuje rovnoměrné zabarvení dřeviny do vybraného odstínu. Jde spíše o designovou záležitost. Mechanickou odolnost podlahy lze zvýšit nanesením několika vrstev vhodného laku.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.