Domácí výroba betonu: Nehledejte v tom žádnou vědu

Cement a beton

Potřebovali byste doma něco zabetonovat a nechce se vám kvůli menšímu množství betonu dovážet už hotovou směs z betonárky? Není divu, navíc vlastním umícháním betonu ušetříte nemalé finanční prostředky. Mohlo by se zdát, že si vystačíte s oním tradičním mícháním v poměru 3:1, tedy tři díly štěrku a 1 díl cementu s tím, že se samozřejmě počítá s vodou. Pravda je ale taková, že jinou tuhost by měl mít beton míchaný do základů a jinou třeba potěr na podlahy. My se v následujících řádcích právě na míchání betonu zaměříme podrobněji s tím, že zkusíme popsat i dobrý a naopak špatný beton.

Poměr v hlavní roli

Chcete-li opravdu pevný a kvalitní beton, míchejte písek či štěrk s cementem 2:1, případně 3:1. Pevnější směsi dosáhnete tím, že se do písku přidá navíc kamenivo. Pokud bude poměrně vyšší než 3:1, cementový tmel neobalí dokonale kamenivo a směs bude ztrácet na kvalitě. Dodržení poměrů je velmi důležité. Zapomínat také nelze na vodu. Beton nemusí být příliš tuhý, ale neměl by také vyloženě téct.

Beton

Beton: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak se pozná dobrý a špatný beton

Většinou až v období mrazů. Když přijdou, uvidíte, jak jsou betonové plochy skutečně pevné. Pokud se začnou objevovat prasklinky, je to známka špatné kvality betonu. Postupně dojde k jeho rozpadání, což si nikdo nepřeje. Výborná je příprava betonu ve vlastní míchačce, kdy se dokonale promíchá a v případě vysypání dojde k vytvoření správného kuželu. Důležité bude hlavně to, aby se voda od směsi nijak neoddělovala. Jen tak se eliminuje vznik případných prasklin.

Jak opatřit beton proti mrazu

Důležitá je hlavně hutnost betonu. Zapomínat bychom neměli ani na maximální promísení směsi. Jinak se po zimě vyplatí dát do betonu specifické provzdušňovací přísady. Mnohdy postačí i obyčejný saponát určený na mytí nádobí. Polévková lžíce takovéhoto saponátu se určitě bude hodit.

Míchačka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.