Dejte si pozor na spotřebiče, které v domácnosti spotřebují nejvíce energie

Běžná domácnost má několik velkých i malých spotřebičů, které jsou poměrně často v chodu. Není se tak čemu divit, že při špatném výběru či nedodržení některých základních pravidel, spotřebují poměrně znatelné množství elektrické energie. Dříve na tom možná tolik nezáleželo, ale dnes při vysokých cenách za elektřinu se počítá každé efektivní úspora. Jak to tedy udělat, když chcete ušetřit za energie? S tím vám poradí následující článek.

Vyměňte staré spotřebiče za nové

Jedním z největších problémů, který může ve většině domácností způsobovat až příliš vysoké účty za energie, jsou staré spotřebiče. Platí to hlavně o takových věcech, které využíváte denně. Typicky hlavně lednice nebo mrazák, které jsou zapnuté 24 hodin po celý týden, musí mít opravdu efektivní práci s elektrickou energií a co nejmenší spotřebu. Jestli víte, že to vaše aktuální spotřebiče nesplňují, vyplatí se z dlouhodobého hlediska zainvestovat do nových spotřebičů s nižší spotřebou energie. Mnohdy nabídnou i více funkcí, modernější design a hlavní výhodou je právě zmíněná menší spotřeba elektřiny.

Zkontrolujte si reálnou spotřebu jednotlivých spotřebičů

Pro ujasnění si, kolik jednotlivé spotřebiče využijí energie, si můžete pořídit i poměrně přesné měřiče. Takový měřič zapojíte do zásuvky a do něj zapojíte zástrčku od spotřebiče. Následně uvidíte údaje o spotřebované energii za určité časové období. Můžete si tak i konkrétně spočítat, kolik například stojí jedno použití rychlovarné konvice a jaký je rozdíl, když dáte vodu jen pro jeden čaj, nebo uvaříte plnou konvici.

Foto: Pixabay

Buďte šetrní, zhasínejte a dávejte počítač do úsporného režimu

Stále platí, že v rámci úspor je dobré zaměřit se na nejrůznější praktická opatření. Jde o omezení zbytečného svícení, ale třeba i takové drobnosti, jako vytahování nabíječek na mobilní telefony ze zásuvek. Menší úsporu, která se však v průběhu nasčítá, vytvoříte i poctivým vypínáním počítače či notebooku do úsporného režimu vždy, když na něm aktuálně nepracujete.

Zdroj: https://www.bchydro.com/powersmart/residential/tips-technologies/everyday-electricity-saving-tips.html?utm_source=direct&utm_medium=redirect&utm_content=21tips

Náhledové foto: Pixabay