Čajové sáčky lze využít i na zahradě

čajový sáček

Čaj je široce populární a řada z nás si bez něj nedokáže představit snídani nebo třeba podzimní či zimní odpoledne po příchodu z procházky. Většina z nás si pak čaj připravuje z čajových sáčků, neboť je to ten nejjednodušší způsob. Mnohem méně lidí už ale ví, že vylouhovaný časový sáček není třeba vyhazovat rovnou do koše, nýbrž jej lze dále využít. Vysušené použité čajové sáčky se dávají např. na noc do bot, aby odstranili zápach. Existují ale i jiná využití čajových sáčků. Jaká?

Čaj pro výživu rostlin

Čajové sáčky rozhodně nepatří do odpadkového koše a možné je dále využít jak na zahradě, tak v domácnosti. Papírové čajové sáčky jsou rozhodně vhodné na kompost, jsou ale zároveň vhodné jako přímý zdroj výživy rostlin.

Použité čajové sáčky je totiž dobré vylouhovat ještě jednou, tentokrát v konvi na zalévání. Obsahují řadu minerálů (především vápník, měď, zinek, mangan a magnesium) a současně i dalších potřebných a výživných látek pro rostliny, mezi které patří například dusík, ten je významný hlavně pro kořeny rostlin. Černý čaj má navíc i dezinfekční účinek. Ze všech těchto vlastností budou rostliny po zalití profitovat.

čajový sáček

Foto: Pixabay

Čajem proti škůdcům

Sáčkovaný čaj má také další využití. Kromě výživy pomáhá rostlinám zbavit se různých nezvaných hostů, kterými jsou hmyzí škůdci nebo drobní hlodavci. Čajové sáčky je vhodné přidávat k právě zasazeným sazeničkám, protože kromě zmíněného dusíku a minerálů, dokáže odradit některé škůdce.

Čajové sáčky přidané k sazenicím nejen, že je vyživují, ale také tedy ochrání záhonky před kočkami, které se mnohdy na záhoncích vyhřívají a působí na úrodě škody. Pro kočičí čtyřnohé predátory působí čajové sáčky jako repelent. Čajové sáčky také současně zajistí, že potřebu kočky vykonají na jiném místě než na záhonku uprostřed vaší úrodné zahrádky.

 Zdroj informací: https://www.ireceptar.cz/zahrada/cajove-pytliky-zahrada-vyuziti-30000922.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.