Naučte se, jak na jaře správně ostříhat jabloně a hrušně

Jádroviny v podobě jabloní a hrušní potřebují pravidelný střih začátkem jara. Pomůže s tvarováním koruny, ale zároveň může strom i podpořit, aby lépe a více plodil. Aby to však mohlo správně fungovat, musíte vědět, jak takový řez provést. Jaké větvě odstranit a které naopak ponechat. A přesně s tím vám pomůže následující praktický návod.

Odstraňte uschlé a nakažené větve

Hned prvním klíčovým bodem při údržbě ovocného stromu je odstranění suchých nebo poškozených větví. Zaměřte se také na větve, které vykazují známky nemoci. Jejich odstraněním podpoříte celkové zdraví stromu, což se pozitivně odrazí právě na úrodě. Takové větvě poznáte podle zaschlých pupenů, divné barvy kůry nebo podle toho, že dřevo je zkrátka suché a lámavé. Z takových větví nic nebude a akorát zbytečně překáží. Pokud jsou navíc zdrojem nákazy, ohrožujete i okolní stromy. U takových větví si dejte záležet, aby nezamířily na kompost, ale do bio odpadu.

Připravte si všechno potřebné vybavení

Kromě znalosti o špatných větvích, které je potřeba bez delšího rozmýšlení odstranit, budete potřebovat i všechno vybavení. Opatřete si vhodné nůžky určené přímo na dřevo. Na větší větve využijete ruční pilku. Hodit se mohou také rukavice a žebřík pro pohodlnější stříhání vzrostlých stromů. Mezi prací na jednotlivých stromech nezapomeňte na důkladné čištění nůžek. Díky dodržování hygieny snížíte riziko přenosu nemocí mezi stromy. Pokud je rána po odříznutí větší větve širší, připravte si také včelařský vosk nebo tmel pro její zacelení.

Foto: Pixabay

Jaké výhony odstranit

A konečně přichází na řadu shrnutí, na jaké výhony se vlastně zaměřit. Odstraňte výhony, které rostou kolmo nahoru přímo z kmene. Dále jsou nežádoucí hlavní větve, které se vzájemně kříží. Zkraťte také některé příliš rozvětvené větve a odstraňte ty, které visí k zemi v nepřirozeném úhlu, takže pod tíhou odrůdy by hrozilo jejich zlomení. Při řezu se snažte korunu stromu prosvětlit, aby dovnitř dopadalo více světla, což pomůže s lepším dozráváním jednotlivých plodů.

Zdroj: https://www.thespruce.com/maintenance-pruning-an-overgrown-apple-tree-4070267

Náhledové foto: Pixabay