Co vše obnáší stavební povolení

Začátky stavby jsou poměrně komplikované, jelikož je zapotřebí vyřídit celou řadu důležitých formalit, bez nichž začít zkrátka nemůžete! Pokud máte již koupený pozemek určený k zástavbě, pak máte alespoň z poloviny vyhráno, jelikož se vyhnete potenciálnímu územnímu řízení, jež je spojeno s pozemky, které nespadají pod stavební parcely. Většinou se jedná o ornou půdu, respektive o zemědělské pozemky, anebo o zahrady. Jaký je tedy rozdíl mezi ohláškou stavby a stavebním povolením a co je tedy nezbytné pro získání stavebního povolení?

Ohlášení stavby

Tento dokument stačí tehdy, když váš dům bude zabírat pouze plochu 150m2. Musí mít pouze jedno jediné podlaží do hloubky celkem 3 metry. Nejvýše pak může disponovat dvěma nadzemními podlažími a podkrovím. Dokument o tom, co potřebujete, dostanete na vyžádání na stavebním úřadu. Za ohlášení stavby neplatíte a vše by mělo být hotovo do 40 dnů.

K ohlášení stavby potřebujete:

–    doklad o právu k danému pozemku, stačí LV, tedy List vlastníka
–    seznam s adresami sousedních vlastníků pozemků
–    doklad o informovanosti sousedů
–    doklad o kvalifikaci člověka vykonávajícího stavební dozor
–    prohlášení stavby vedoucího u svépomocných staveb
–    stanoviska důležitých orgánů (Ochrana přírody, památková péče, požární ochrana a pozemní komunikace- povolení ke sjezdu)
–    stanovisko všech orgánů majících pod sebou veřejné sítě (elektřina, plyn, kanalizace, voda)

Stavební povolení

Stavební povolení potřebujete tehdy, překračuje-li stavba parametry ohlášení. Je třeba absolvovat územní řízení a získat tak územní rozhodnutí. Na vydání stavebního povolení budete čekat 30 až 60 dní. Zaplatíte od 300 do 3000 korun. Dokumentů potřebných k jeho získání je poněkud méně. Rok 2014 stavební povolení nijak nemění.

Ke stavebnímu povolení potřebujete:

–    doklad o právu k danému pozemku, stačí LV
–    doklad o kvalifikaci osoby vykonávající stavební a technický dozor
–    prohlášení stavby vedoucího u svépomocných staveb
–    stanoviska důležitých orgánů (Ochrana přírody, památková péče, požární ochrana a pozemní   komunikace- povolení ke sjezdu)
–    územní souhlas
–    stanovisko všech orgánů majících pod sebou veřejné sítě (elektřina, plyn, kanalizace, voda)

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.