Odstranění vodního kamene je jednoduché

Již ve známé reklamě mluví o tom, že vodní kámen je prevít. Pravdu každopádně mají, jelikož jeho odstranění není úplně ideální a často se jedná o nadlidský výkon. I přesto je ale možné najít celou řadu variant, které vám mohou pomoct vodní kámen efektivně odstranit. Podívejme se na ně podrobněji, nicméně už teď lze předeslat, že závěr bude poněkud překvapivý, až možná překvapivě jednoduchý.

Kde je vodní kámen nejhorší

Vodní kámen se nejčastěji usazuje na místech, která jsou v neustálém styku s vodou. Máte-li doma tvrdou vodu, pak se s vodním kamenem setkáte prakticky všude, kde je to možné. Nejhorší je logicky situace u sprchového koutu, na němž vytváří vodní kámen bílé mapy, které se odstraňují velmi složitě. Pokud máte v kuchyni granitový dřez, tak se také setkáte s tím, že na něm půjdou bílé skvrny vidět, a to vcelku hodně.

Obranou je prevence

Bránit se vodnímu kameni lze i tak, že si koupíte některé spotřebiče mající takovou barvu, aby v ní případný vodní kámen zanikl. Tyto zařizovací předměty jsou vždy k dispozici v mnoha variacích. Pozor si dejte zejména na černou barvu dřezu. Ta vypadá maximálně skvěle, ale po zašpinění od vodního kamene již ztratí svůj původní lesk a bude vypadat zašle. U nerezových dřezů je existence vodního kamene taktéž více než patrná. Bílé dřezy vypadají často staromódně, ale vodní kámen na nich vidět nelze.

Efektivně pouze s octem

Čisticích prostředků určených na vodní kámen je neskutečné množství. Kvalitní ale příliš nejsou. Obsahují kyselinu octovou jako základní složku bojující proti kameni. Často jsou ty nejúčinnější hodně drahé. Ideální je proto vzít obyčejný či jablečný ocet a naředit jej v kyblíku v poměru jedna ku jedné s vodou. Když do takovéhoto domácího prostředku namočíte hadřík a aplikujete jej na sprchový kout, určitě uspějete. Někdy stačí i ocet samotný jako efektivní odstraňovač vodního kamene. Jednou nepříjemnou záležitostí je octový pach, který je hodně silný. Ten ale bez problémů vyvětráte!
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.