Čištění plechů na pečení aneb Špatný způsob může plechy zničit. Efektu docílíte pomocí nejen citronu, soli a octu

plech

Plechy na pečení je třeba samozřejmě pravidelně čistit. Zdá se, že na tom není nic složitého? Jenže věřte, že špatně zvoleným způsobem je nejen nevyčistíte, ale můžete je dokonce i zničit. Jak tedy na správné čištění plechů? Na co se zaměřit a dávat si pozor?

Čištění plechů se jeví jako jednoduchá a snadná záležitost. Jenže ve skutečnosti je tomu trochu jinak. Plechy je třeba čistit s ohledem na to, ze kterého materiálu jsou vyrobeny a jakou mají povrchovou úpravu. Pokud si nejste zcela jisti, o jaký materiál se jedná, tak vždy zvolte tu nejšetrnější metodu a můžete opatrně pak přitvrzovat. Vždy vše vyzkoušejte na malém kousku, abyste měli jistotu, že plech nepoškodíte.

Čištění nerezového a hliníkového plechu

Nerez a hliník bez smaltování nebo nepřilnavého povrchu lze vyčistit pomocí jedlé sody a peroxidu vodíku. Sodu nasypte na plech a následně rozprašovačem postříkejte peroxidem vodíku. Nechte působit minimálně 4 minuty. Poté směs z plechu seškrábejte plastovou stěrkou. Následně plech pořádně umyjte teplou vodou se saponátem a vysušte.

Čištění plechu s nepřilnavým povrchem

Zde platí, že čištění je snadnější oproti ostatním plechům. V tomto případě stačí umýt nejdříve saponátem s teplou vodou a pomocí houbičky. Pokud to nepůjde, tak můžete nechat působit teplou vodu se saponátem cca 1 hodinu a pak opět umýt a následně vysušit.

Jak se zbavit silnějšího znečištění

Pokud se potřebujete zbavit napečenin na plechu, tak s tím vám hravě pomůže vinný kámen a bílý ocet. Povrch plechu rovnoměrně posypte vinným kamenem. Do rozprašovače nalijte trochu bílého octa a nastříkejte na plech. Nechte působit minimálně 8 hodin. Poté umyjte horkou vodou a houbičkou.

plech na pečení

Foto: Pixabay

Čištění připáleného plechu

Stačí namočit houbičku do čerstvě vymačkané šťávy z citronu a nanést na připálený povrch plechu. Mastnota se krásně rozpustí. Další možností je vložit na plech několik plátků citronu a zalít je vařící vodou. Připálené zbytky pak odstraňte vařečkou nebo špachtlí.

Osvědčeným pomocníkem je i sůl. Na připálená místa nasypte pár lžic soli a vše řádně vydrhněte. Další variantou je, že sůl zalijete horkou vodou a necháte 12 hodin odstát. A následně klasicky vyčistíte.

Zdroj: primanapady.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay