Znáte kdoule? Jestli ne, je čas to napravit

kdoule

Příroda nás obdařuje nejrůznějšími druhy ovoce, mezi ty méně vídané patří kdoule. Malé, drobné, žluté plody, které voní krásně po citrusech i vanilce a tvarem připomínají nejvíce hrušky, nebo nedokonalý tvar jablka. Je třeba připomenout, že patří také mezi zdravé ovoce. Kdoule obsahuje řadu vitamínů a jiných pro tělo i prospěšných látek. Domovem kdoulí je východní Asie, kde kdoule rostou na třech až pěti metrových keřích. Co dalšího o tomto ovoci víme?

Jak se kdoule jí?

V syrovém stavu si na kdoulích příliš nesmlsnete, patří mezi ovoce, které je lepší nechat tepelně upravit. Smlsnout si potom můžete na slaných i sladkých pokrmech. Připravit z nich tak můžete nejen hlavní chod, ale třeba sladký kompot.

Kuře na kdoulích

Při vaření je zapotřebí nespěchat, kdoule se zpravidla lépe rozvoní a na mírném ohni neztratí svoji chuť. Připravit si tak můžete třeba kuře na kdoulích. Na tomto receptu není rozhodně nic složitého. K přípravě vám postačí asi tak tři kdoule, kuře, jeden citrón, cibule, dvě lžíce medu, rozmarýn, sůl nakonec i špetka pepře.

kdoule

Foto: Pixabay

Kuře zprvu osolte, opepřete a potřete medem. Posypte ho nasekaným rozmarýnem. Vložte k němu oloupané a na plátky nakrájené kdoule, citrón i cibuli. Kuře pečte pozvolna na 175 stupňů přibližně jednu hodinu. Vždy bude záležet na objemu vašeho kuřete. Až budete kuře zlatavé, můžete se do něj pustit. Kuřeti na kdoulích odolá jen málokdo.

Kdoule se též hodí jako kompot, nebo přísada do studených salátů. Výborně chutná například s kozím sýrem. Kdoule zprvu zbavte jádřinců i slupky. Slupky nevyhazujte, mohou se hodit například na přípravu likéru. Kdoule do salátu vždy krátce povařte, musí být měkké, sladkokyselé.

Kdoule jako domácí pomocník

Pokud kdoule ve své kuchyni příliš neuplatníte, mohou se stát i praktickou pomůckou ve vaší domácnosti. Odeženou z vaší skříně například i moly. Kdoulová jablíčka postačí vložit mezi jednotlivé vrstvy oblečení, kdo chce, může kdoule i rozkrojit a ponechat na polici ve skříni.

Zdroje informací: https://www.dumazahrada.cz/clanek/kdoule-ovocny-zazrak-ktery-si-zaslouzi-vasi-pozornost-20231129.html

http://www.milujivareni.cz/recepty/53686-dusene-kure-na-kdoulich/

Náhledové foto: Pixabay  

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.