Čím oživit balkon? Přece bylinkami v dekorativních květnících!

Bazalka

Nic není tak krásného jako záplava zeleně. A bylinky jsou nenáročnými rostlinami, které nám dávají potěchu nádherně zelených odstínů. Mnohé z nich kvetou rozličnými barvami a vejdou se i na sebemenší balkon. Aby toho nebylo málo, budeme z nich mít i hmotný užitek, protože, jak všichni víme, bylinky poslouží k přípravě jídla i pití. Takže pokud přemýšlíte, čím byste svůj balkon oživili, bylinky v dekorativních květnících představují skvělou volbu, která nikdy nezklame.

Nenáročné středomořské druhy

Většina bylinek, které jsme si zvykli používat, pochází ze středomořských oblastí, kde rostou často na kamenech, skalách nebo na jiných sušších stanovištích chudých na půdní výživu. Díky tomu přežijí i naši čtrnáctidenní dovolenou u moře – když je tedy předtím dobře zalijeme nebo je máme sazené v samozavlažovacím květníku, do kterého dáme mírně vyšší dávku vody než obvykle.

A tak ani tvrzení, že nemá smysl bylinky pěstovat, protože přes léto nejsme moc doma, příliš neobstojí. Dekorativní květníky nebo i ony již zmíněné samozavlažovací květináče můžeme pořídit ve výhodných cenových akcích z letáku Jysk. Už jsme si v Jysku zvykli na širokou nabídku produktů spojených s bydlením, nicméně drobné zahradní potřeby jsou teď na jaře hitem každého Jysk letáku.

Které bylinky jsou z těch méně náročných? Jde zejména o tymián, oregano, mateřídoušku, šalvěj, mátu, meduňku nebo například saturejku. Všechny zvládnou přímý sluneční svit (a čím více ho mají, tím jsou aromatičtější), také sušší podmínky. A prospívá jim méně hnojení, takže i z tohoto pohledu vám při pořízení bylinek mnoho starostí nepřibude.

Náročnější zelený poklad

Jiné bylinky, na které jsme při vaření už také zvyklí, vyžadují mnohem více péče, hlavně zálivky. Patří mezi ně zejména bazalka, petrželka, koriandr nebo pažitka. V  případě jejich pořízení už před odjezdem na dovolenou budeme muset domluvit sousedku či kamarádku, aby nám je přišla zalít.

Ale vlastně to až tak nevadí, protože nám alespoň vybere schránku a vyvětrá byt. Prázdná schránka je signál případným zlodějům, že jsme doma, nikoliv kdesi u moře. A vyvětraný byt se po návratu z voňavého mořského ovzduší bude hodit vždycky.

Bylinkami to nekončí

Krásně oživený balkon bylinkami, to je jedna polovina úspěchu. Vždy bychom se však měli spolehnout i na drobné dekorace v podobě barevného prostírání, nádobí nebo například LED dekorací ve tvaru palem, plameňáků nebo ananasu – jak je nabízí akční leták Pepco. Pokud jste si tento obchod doposud spojovali jen s levným a moderním oblečením, zkuste se podívat i na dekorativní a užitkové vybavení pro domácnost, které Pepco leták nabízí.

Věděli jste, že bylinky přezimují?

Většina z bylinek (vyjma saturejky a bazalky) jsou víceleté rostliny. Takže když je necháte přezimovat, máte i následující rok o voňavou úrodu postaráno, a to zcela zdarma. Stačí je koncem léta ostříhat a ostříhané natě usušit (pro pozdější použití), s příchodem prvních větších mrazů dáte květníky do interiéru, nejlépe na chladnější chodbu.

Ale pozor, například tymián nebo oregano, šalvěj, mateřídouška i máta s meduňkou umějí přezimovat venku. Základní podmínkou přežití zimy je pro ně dostatečná vlhkost. Když je budete pravidelně zalévat, aby nevymrzly, nemusíte je vůbec dávat do bytu. Na jaře samy obrazí.

Bazalka je bylinkou, kterou se více vyplatí pěstovat doma – rády se do ní pustí mšice (což vás ale třeba v pátém patře panelového domu vůbec nemusí trápit). Nicméně bazalka zimu venku nepřežije, takže by ji měla vždy trávit doma. A když budete včas zaštipovat květy, ještě než vykvetou, vydrží vám i dva roky a déle.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.