Vertikutátor

Provzdušnili jste už trávník? Máte nejvyšší čas!

Jaro je v plném proudu. Všichni jsme se na krásné dny těšili v tom smyslu, že budeme moci vyrazit nejen na výlet, ale i na zahradu. Zkrátka užívat si sluníčka a příjemných chvilek. Ty jsou ale mnohdy spojené s prací. Vždyť mnozí z nás už mají prsty od hlíny, jak se přebírají plevelnými rostlinami, jež vyrostly na záhonech. Postarat byste se měli také o trávník. Ne, určitě nestačí pouze jeho pravidelné sekání. Řešit byste měli především vertikutaci a některé další činnosti. Právě na provzdušnění trávníku se zaměříme mnohem podrobněji.

Proč je třeba trávník provzdušnit?

Hlavním důvodem k dokonalému provzdušnění trávníku je především fakt, že přes zimu poměrně trpěl a zarostl mnohými travinami, mechy a plstí. V momentu, kdy dojde k vertikutaci, veškeré nežádoucí rostliny zmiňovaného charakteru a nečistoty zmizí. Tím pádem tráva mnohem lépe poroste a vy budete mít krásný pažit, po němž jste toužili.

Ručně, nebo pomocí techniky?

Jestliže máte doma menší travnatou plochu, můžete se do díla pustit pouze se speciálními hráběmi. Ty disponují ostrými hroty, jejichž prostřednictvím se vertikutace stává mnohem snazší než s hráběmi klasickými. S těmi trávník nedokážete pořádně provzdušnit, jelikož se nedostanete do dostatečné hloubky. U větších travnatých ploch se vyplatí nákup vertikutátoru. Těch je na trhu hned několik…

Kvalitní vertikutátor vám pomůže!

V každém případě je zapotřebí pořídit ten správný přístroj! Podle čeho se orientovat? V první řadě si rozmyslete, jestli chcete benzínový, nebo elektrický model. Prvně jmenovaný je optimální v tom, že jste nezávislí a dostanete se všude, kam potřebujete. U elektrického budete pochopitelně limitováni přívodním kabelem, který budete tahat za sebou. Mezi oběma variacemi existuje poměrně markantní cenový rozdíl. Zatímco elektrické koupíte za cenu i pod 2000 korun, benzínové startují s cenou nad 5000 korun. Před nákupem si také rozmyslete, jak má mít konkrétní model široký záběr. Čím jsou stroje větší a záběr širší, tím stoupá také jejich cena. S výběrem správného modelu vám pomůže Cenový radar.

Jak na vertikutaci trávníku?

Vertikutace není nijak složitá. V první řadě je třeba mít trávník posekaný a bez jakéhokoli mulče na jeho povrchu. Pak už můžete přistoupit k samotné činnosti. Stačí nastavit vertikutátor na správnou hloubku řezu. Tu poznáte po ujetí kousku cesty. Zkrátka nesmíte do trávníku nijak extrémně rýt. Zase ho ale nelze jenom hladit, jelikož tak mech nedokážete vyčesat. Určitě myslete i na to, že každé místo v trávníku by mělo být přejeto ze dvou směrů kolmo k sobě. Vzniknou vám v podstatě takové mřížky. Po realizaci provzdušnění je nezbytné trávník dosít a následně udržovat ve vlhkosti. Odměnou za tuto práci vám bude nádherný pažit.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

One Ping

  1. Pingback: Dokonalý trávník vždy a všude | Náš dům

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *