Aktivity, které byste nikdy neměli dělat uprostřed bouře

Bouře

Každý rok je zasaženo bleskem asi 300 osob. Zatímco obecně 90 procent z nich svá zranění přežije, stále je dobré myslet na to, že je nutné se skrýt před jednou z nejúčinnějších sil matky přírody. Perfektní způsob, jak se zabezpečit, je vyhnout se tomu, abyste byli venku, když obloha bouří. Během bouřek zejména v měsících od pozdního jara do léta, průběžně kontrolujte předpověď před naplánováním aktivit pod širým nebem.

Ukazuje se, že se změnou klimatu se koncentrace bouřek zvyšuje, což vede ke krátkodobějším, ale mnohem silnějším bouřkám. Ty vedou k většímu počtu blesků a výraznějšímu výskytu dalších možných nebezpečných situací, jako jsou povodně. Pokud vás zastihne silná bouřka, řiďte se doporučením: Když hřmí, jděte dovnitř! Ale je toho více, co je třeba udělat, abyste zůstali v bezpečí během bouřky než se schovat v budově. Koneckonců, třetina zranění způsobených bleskem se stane uvnitř. Abyste sebe a svou rodinu ochránili, vezměte na vědomí tyto věci, které byste během bouřky nikdy neměli dělat.

Sprcha nebo koupání

Nikdy se nesprchujte během bouřky. V případě, že ve vaší blízkosti udeří blesk, může se stát, že elektrický proud prochází dráty ve vaší domácnosti, což vás vystavuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem.

Sezení na betonu

Za bouřky si nikdy nesedejte na beton ani se k němu nenaklánějte. Beton je zpevněn kovovými výztužemi nebo dráty a obojí je úspěšným vodičem elektrické energie.

Používání klasické telefonní linky

Zatímco používání mobilního telefonu (v případě, že není připojen k nabíječce) během bouřky je bezpečné, používání telefonu s kabelem bezpečné není. Blesk může projít telefonním vedením – a v případě, že se tak stane, budete zasaženi elektrickým proudem!

Nechoďte na otevřené prostranství

Během bouřky byste nikdy neměli stát na otevřeném prostranství. Nejbezpečnější je být uvnitř v uzavřené budově. V případě, že se ocitnete venku, vydejte se co nejrychleji do auta s pevnou střechou nebo do nejbližší budovy. Pokud nemáte jinou možnost, shrbte se a co nejmenší částí těla se dotkněte země. Zatímco shrbení vás ve skutečnosti před úrazem neochrání, bude méně pravděpodobné, že vás zasáhne blesk, protože si razí cestu k zemi.

Chození v bouři ve skupinách

Pokud uvíznete venku pod širým nebem s několika lidmi uprostřed bouřky, neshlukujte se, abyste se pokusili uniknout dešti nebo větru. Místo toho se rozestupte alespoň 15 metrů od sebe, abyste snížili pravděpodobnost, že budete zasaženi všichni.

Stoupnout si pod jediný stromy

Bouře 2
Foto: Pixabay

Stát za bouřky pod stromem je pochopitelně nebezpečné. Vzhledem ke své výšce stromy přitahují blesky, které míří k zemi. Člověk vede elektrickou energii mnohem lépe než strom, takže v případě, že jste blízko stromu, může se blesk účinně odrazit od stromu k vám.

Nestůjte blízko okna

Při bouřce se držte dál od oken, abyste si udrželi strategický odstup od poškození. Řada starých i nepoužívaných oken je vyrobena z kovu nebo má kovové části, které mohou vést blesk. Silný vítr během bouřky může do oken narazit předměty, které rozbijí sklo a mohou způsobit zranění.

Čeho se ještě vyvarovat?

  •       Používání elektrických spotřebičů
  •       Umývání nádobí
  •       Ležení venku na zemi
  •       Plavání
  •       Ukrývání se v altánu

Zdroje info: lifehacker.com, prozeny.cz

Náhledové foto: Pixabay