Vadí vašim slepicím déšť, nebo ne? Záleží na intenzitě

slepice

V poslední době dochází mnohem častěji k prudkým změnám počasí, častější srážky se střídají s úmornými vedry. Nejenom lidé, ale i zvířata se s těmito změnami musí vyrovnat. Uchránit například slepice před přemokřením a následky prochlazení nebývá jednoduché. Vláze ani srážkám ale neporučíte. I přesto, že jsou slepice celkem odolní tvorové, je potřeba je chránit. Pár vhodných opatření je může ochránit před případným nachlazením. Která to jsou?

Slabý déšť ani mrholení slípkám příliš nevadí

V mokré půdě se často probouzí i hmyzí život a další. Pro slepice se tak stane vlhká půda prostřenou hostinou, ve které najdou tu a tam žížaly, larvy, nebo červy. Tučná hostina v době mírného deště tak slípkám naopak prospěje. Pokud ale déšť nabere na síle, může to ohrozit i zdraví vašich slepic.

slepice

Foto: Pixabay

Na prudký déšť pozor

V době větších srážek zajistěte slepicím vždy vhodný přístřešek. Pokud je chováte v kurníku, je dobré po dešti zkontrolovat stav jejich království uvnitř. Pokud zateče voda i do míst, kam chodí vaše slepice spát, je na čase zpozornět. Vaše slepice nevydrží vše. Pakliže se jejich peří nasákne vodou až příliš, může dojít okamžitě k prochladnutí. Zajistěte jim proto kousek teplého a suchého místa. I když se zdá, že voda skrze peří neproteče, toto zdání klame.

Voda, která se k jejich tělu dostane, nezpůsobí jen vlhko, ale také může vyvolat vznik plísní a jiných chorob. Slepice nejsou na hraní a v žádném případě nejsou ani vodotěsné. Stojatá voda je nejvhodnější místo pro růst a rozvoj bakterií, nebo parazitů, které mohou slepicím snadno uškodit.

Ve výběhu by tak neměla chybět odtoková roura, po které dešťová voda steče pryč. Nainstalování okapů i odvodňovací jámy by mělo být samozřejmostí již při vzniku kurníku pro slepice. Základ výběhu by měl tvořit štěrk, jehličí, nebo štěpek.

Nezapomeňte ani na to, že sláma pohltí vodu nejlépe. Dopřejte ji proto i vašim slepicím ve výběhu. Slepice si navíc o slámu očistí své pařáty, proto do kurníku vlezou bez bahna, které by mohlo způsobit další vlhko. Znečištěnou slámu můžete kdykoliv vyměnit za kupu čisté. Prostor pro slepice bude díky tomu vypadat vždy upraveně.

Zdroje informací: https://www.ireceptar.cz/zvirata/slepice-dest-ochrana-30000811.html

https://www.slepicar.cz/blog/2342-jsou-slepice-pri-desti-v-bezpeci.html

Náhledové vlhko: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.