Aby nábytek zůstal jako nový: jak se starat o jednotlivé materiály?

Úklid

Investovali jste do prvotřídního interiérového nábytku a chcete, aby stále byl v perfektní kondici? Masiv, plast, kůže – každý materiál vyžaduje speciální zacházení. Přečtete si pár šikovných rad, jak o ně pečovat.

Broušená kůže vyžaduje jiné zacházení než hladká

Pohovku z hladké kůže pravidelně otírejte vlhkým hadříkem. Zbavíte se prachu, zanesených pórů i vysychání materiálu. Nábytek z broušené kůže pouze vysávejte a ošetřujte speciálním kartáčem s jehličkami.

Na skvrny vždycky používejte přípravky na kůži, univerzální prostředky by mohly poškodit povrch kožené pohovky nebo křesla. K nábytku buďte citliví, nikdy špinavé místo náruživě nedrhněte.

Povrchové škrábance od domácích mazlíčků nebo cvoků na kalhotách na hladkém gauči opravíte speciálním olejem na kůži. Skvěle ale poslouží i dětský nebo olivový olej. Úklid

Díky oleji a vosku nábytek z masivu prokoukne

Pokud jste si do nového bytu koupili nábytek z masivu, nedávejte ho do míst, kde se často mění teplota, například ke krbu. Kvůli výkyvům zimy, tepla a vlhkosti může dřevo popraskat. Jídelnímu stolu z masivu se bude nejlépe dařit v místnosti s teplotou okolo 20 °C a vlhkostí 40 až 60 %.

Stejným hadříkem, kterým jste otírali pohovku z hladké kůže, čistěte i nábytek z masivu. Od prachu si pomůžete i speciálními antistatickými přípravky. Před použitím je ale nejprve vyzkoušejte na méně viditelném místě a ověřte si, jak budou reagovat.

Nábytek otírejte olejem na dřevo, dodá mu barvu, lesk a poradí si s povrchovými škrábanci. Na svěží vzhled leštěného dřeva vyzrajete voskem. Seženete ho v čiré i barevné variantě, vyberte si takový odstín, který odpovídá vašemu nábytku.Úklid

Plastový nábytek stačí omýt přípravkem na nádobí

Židle a křesílka z plastu potěšíte, když je jednou za čas omyjete vodou s běžným saponátem. Spolehlivě tak odstraníte všechny skvrny a prach.

Lamino zbytečně nenamáčejte

Nábytek z dřevotřísky potažený laminovacím papírem snadno očistíte vlhkým měkkým hadříkem a přípravkem na lamino. Vyhněte se agresivním přípravkům nebo čističům s granulkami, mohly by poškrábat povrch.

Hadr před použitím raději dvakrát vyždímejte. Laminovací papír je citlivý na vlhkost, po přetření vodou ho raději ihned vysušte. Dejte si pozor, ať voda nezateče do spojů. Nábytek se může zvlnit a kazit tak vzhled vašeho bydlení.

Autor článku: Veronika Holzerová

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.