Zkuste si doma vypěstovat kávovník

Kávovník

Celkově se na světe vypije něco kolem 2 miliard šálků kávy denně. Její spotřeba je tedy neuvěřitelná a ani u nás to není jiné. Káva je ale pro její konzumenty většinou exotickou plodinou, kterou ve skutečnosti neznají jinak než jako ona aromatická zrnka nebo kávu mletou. Kávovník je ale možné si vypěstovat i doma. A i když vám vypěstovaná káva nevystačí asi ani na jediný šálek, určitě při pěstování posílíte svůj vztah ke kávě a její konzumaci si budete užívat ještě více.

Káva a kávovník

Zrnka kávy jsou semena plodů rostliny zvané kávovník. Největším světovým producentem kávy je Brazílie, káva je ale silně spojená i s arabským světem. Není proto divu, že jeden z nejznámějších druhů této magické rostliny nese jméno kávovník arabský. Jeho oplodí se nazývá pulpa, má velice sladkou chuť a obsahuje více kofeinu dokonce více než samotná semena. Právě tady začíná vaše cesta za domácím pěstováním kávovníku.

Kávovník

Foto: Pixabay

Pěstování kávovníku

K tomu, abyste si mohli doma vypěstovat kávovník, je třeba sehnat od pěstitele pulpu, tj. plod, který svým vzhledem trochu připomíná třešeň. Samotné semeno totiž schopnost vyklíčit ztrácí velmi rychle. Je lépe vybírat zralejší pulpu ze které vyjmete semeno snadněji. Semena očistěte a dejte je na den či dva ponořit do vody.

Semena jsou poté připravena na klíčení. Až k naklíčení a objevení kořínku dojde, semena se vysévají do hrubšího písku smíchaného se substrátem. Po čase prorazí dělohy listu které se dostanou z krunýře, který následně rozkvete na listy. Postačí zalévat čistou vodou, nejlépe odstátou z vodovodu. Kávovník roste docela rychle a dorůstá výšky až tří metrů.

Je samozřejmě třeba mít na paměti, že se jedná o tropický keř, který má rád teplo. Kávovník se standardně pěstuje v tropickém či subtropickém pásmu, proto bude doma potřeba udržovat teplotu nad 22 stupňů. Kávovníku se daří na světle, ale je potřeba ho chránit před přímým slunečním zářením a průvanem. Dopřejte mu pak kromě tepla i dostatečnou vlhkost.

Zdroj informací: https://www.vybornakava.cz/2018/jak-pestovat-kavovnik/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.