Způsoby boje s potkany

01_potkan

Přítomnost potkanů v našich obydlích není něco, o co bychom jakkoliv stáli. Vzhledem k tomu, že potkani mají v podobě popelnic, smetišť a kanalizací dostatek potravy, nemají přílišnou potřebu hledat si jí u nás doma. Přesto však k jejich průniku do našich obydlí může dojít a např. ve sklepech se mohou objevit, zvláště pak v zimním období. Možností boje proti potkanům je několik.

Nezvěte potkany

Spíše než boj s potkany, kteří se do sklepy již nastěhovali, je lepší zajistit, aby je to vůbec nenapadlo. Toho lze docílit dvěma způsoby. Tím prvním je zajistit, aby potraviny nebyly ve sklepě potkanům volně dostupné. Snažte se je umístit do výšky, pokud možno do uzaviratelných a odolných obalů.

Klasickým opatřením je pořízení kočky, která bude vaše potraviny srdnatě bránit. Kočka ale není pouze oním aktivním prvkem obrany, který svádí souboje s potkany pokaždé, když se s ním potká „tváří v tvář“. Pokud s vámi bude žít, potkan to podle jejího pachu dobře pozná a dvakrát si rozmyslí, než se pokusí získat u vás doma něco k snědku.

02_potkan

Foto: Pixabay

Další opatření

Účinným opatřením v boji proti potkanům mohou být ultrazvukové plašiče generující zvuk o frekvenci 3 000 – 45 000 Hz. Zvuk o této frekvenci nemohou potkani vystát a určitě se nebudou hnát někam, kde je zdroj tohoto zvuku.

Pasti a otrávené návnady jsou poněkud problematické. Potkan je totiž velmi inteligentní zvíře a dokáže rozpoznat nebezpečí. Pokud otrávenou návnadu jeden potkan nerozpozná a otráví se, druhý už stejnou chybu neudělá. Pokud tedy chcete sázet na návnady, volte ty moderní. Ty totiž začínají působit se zpožděním a pro potkany je potom složitější spojit si návnadu s nebezpečím.

Potkani mají navíc tendenci po jejich požití vybíhat ven, směrem, kde cítí čerstvý vzduch. Díky tomu se minimalizuje riziko toho, že potkanu zůstane na nějakém nepřístupném místě, kde se jeho tělo začně rozkládat a zapáchat.

Náhledové foto: Pixabay

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.