Zelená elektřina: Sázka na ekologii

Zelená elektřina

Dbáte na ekologii a chtěli byste pro přírodu něco udělat? Máte jedinečnou možnost. Stačí začít odebírat zelenou elektřinu pocházející výhradně z obnovitelných zdrojů. Možná máte pocit, že když je něco ekologické, bude to nejspíše také drahé. Omyl, u zelené elektřiny tomu tak není. Jedna MWh je ročně dražší o pouhých 34 korun. Proč tedy právě zelená elektřina a jaký je rozdíl mezi ní a tou klasicky odebíranou? Co je záruka původu elektřiny a jak ji odebírat? Na všechny tyto otázky odpovíme v následujících řádcích.

Přispějete k lepšímu životnímu prostředí

V České republice funguje ještě stále dost uhelných elektráren, které bohužel produkují CO2. Tento skleníkový plyn napomáhá k oteplení povrchu naší planety. Řešení pro ekologický odběr představuje právě zmiňovaná zelená elektřina, která pochází z ryze přírodních obnovitelných energetických zdrojů. Jedná se především o vodní, větrné a solární elektrárny.

Pozor na původ elektřiny

Velmi důležité je, abyste dostali záruku na původ samotné elektřiny. Všechno funguje na vcelku jednoduchém principu. Dodavatel zelenou energii nakoupí od výrobců a totožné množství následně nabízí přímo koncovým odběratelům. Na vše přísně dohlíží Operátor trhu s elektřinou. Právě on poskytne záruku. Samotný koncový zákazník nemá šanci poznat, jestli elektřinu vyrábí temelínská elektrárna nebo nějaký přírodní zdroj. Záruka kvality o ekologickém původu elektřiny ovšem přesvědčí.

Přechod k zelené elektřině je jednoduchý

Samotný způsob účtování zelené elektřiny závisí na dodavateli ekologické elektřiny. U společnosti E.ON je to velmi jednoduché. Jako zákazník zaplatíte pouze minimální poplatek, jenž se přičte k vašemu stávajícímu tarifu. Vy si budete moci dokonce vybrat, v jaké podobě budete chtít elektřinu z obnovitelných zdrojů odebírat. Pocházet může ze slunce, větru, vody, případně bioplynových stanic.

Zelená elektřina: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.