Zbytky z cibule nevyhazujte – stačí několik minut a promění se ve skvělé hnojivo pro pokojové rostliny

Slupky cibule

Cibule je zelenina, kterou rádi a především velmi často používáme v kuchyni. A k tomu se pojí i velké množství odpadu z jejího zpracovávání. Ovšem pokud jste po oloupání cibule až dodnes vždy vyhodili slupky do popelnice (nebo v tom lepším případě na kompost), je čas to změnit.

V cibulové slupce jsou totiž mnohé cenné látky, které mohou podpořit vaše květiny, zeleninu nebo ovoce. Naučte se připravit hnojivo z cibulových slupek snadno a rychle.

Co vlastně obsahuje cibule

Cibule kuchyňská (Allium cepa), která podle botanického zařazení patří do čeledi liliovitých, v sobě obsahuje řadu účinných látek. Jde především o fytoncidy, které jsou známé tím, že ničí škodlivé mikroby. Dále obsahuje i křemík, síru, allicin alias přírodní antibiotikum, vitamíny C, B a D, železo, fosfor, hořčík, vápníku, jód, mangan a draslík. Ty všechny mají na zdraví rostlin pozitivní dopad.

Cibule

Foto: Pixabay

Připravit výživný nálev z cibulových slupek je opravdu snadné, protože potřebujete jen je a vodu. Vybírejte jen zdravé slupky bez černých skvrn. Pokud chcete hnojivo použít jen k zalévání, pak zalijte dvě hrsti cibulových slupek jedním litrem vody, vařte 4 minuty, ochlaďte a použijte jako zálivku.

Postřik z cibule proti škůdcům

Pro tento účel si raději připravte koncentrát. A to tak, že vezmete sklenici slupek a zalijete ji dvěma litry vody. Posléze přiveďte k varu, vypněte a nechte vychladnou. Poté nálev přeceďte a zřeďte v 10 litrech vody. Skvěle vám poslouží především při ošetření květin před škůdci pro případ prevence.

Jestliže už řešíte akutní problém, musíte trochu přitvrdit – nasypte čtyři hrsti slupek do vhodné nádoby, zalijte vodou, aby byly ponořené a nechte 2 dny louhovat. Poté přidejte mýdlo v množství jedné lžíce, přeceďte a přelijte do rozprašovače. Aplikujte na postižené rostliny.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://prosvet.cz/nejlepsi-hnojivo-pro-rostliny-vyrobite-sami-staci-slupky-od-cibule-takto-jednoduse-zpracovat-za-par-dni-sve-rostliny-nepoznate/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.