Zazimování zahradního nábytku: Proč a jak

nabytek01

Příchod podzimu je nevyhnutelně spojený s opouštěním chat a chalup a jejich přípravou na zimní období. Netýká se to ale jen vlastní stavby či přilehlé zahrady, zazimovat je třeba také zahradní nábytek. Mráz, sníh, vítr, déšť… počasí umí být přes zimní období opravdu drsné a zahradní nábytek by pod jeho náporem opravdu trpěl. Má-li nám vydržet déle než několik málo sezon, je proto třeba jej před zimou co nejlépe chránit.

Proč se věnovat zazimování zahradního nábytku?

Podmínky, které pod širým nebem v zimě panují, nábytku rozhodně neprospívají. Déšť, vítr, mráz a sníh již byly zmíněny, k nim je ale třeba připočítat také častou inverzi, časté velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, ale také negativní vliv posypových materiálů (pokud je zahrada orientována k silnici, anebo je posyp aplikován i na zahradní cesty).

Míra poškození samozřejmě závisí na tom, z jakého materiálu je náš zahradní nábytek vyroben. Zatímco kovový nábytek je schopen i zimu přestát vcelku obstojně, dobře jí zvládá i přírodní ratan, ještě lépe ten umělý. Dřevo nebo plast si se zimou poradí mnohem hůře. Pro všechny materiály bez rozdílu ale platí, že zazimování jim prodlouží životnost, nebo minimálně uchová jejich povrchovou úpravu neporušenou a vzhledově pěknou.

nabytek02

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na zazimování zahradního nábytku?

Nejjistějším způsobem jak zazimovat zahradní nábytek je samozřejmě jeho přemístění do interiéru, kde je udržována stálá teplota. Ne vždy je to ale možné, zahradní nábytek může být opravdu velký a nemusí se do žádné z místností vejít. V takovém případě se nabízí jeho rozmontování (pokud je to možné), anebo alespoň obalení igelitem a umístění pod přístřešek, do garáže apod.

Každopádně platí, že ta trocha času a energie věnované zazimování zahradního nábytku se pozitivně projeví hned se začátkem nové letní sezony i v letech  následujících.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.