Vržou vám dveře? Kdy použít vazelínu a kdy bude vhodný olej – záměnou si můžete zadělat na značné nepříjemnosti

Pokud vám doma vržou dveře, neměli byste to nechávat jen tak. Ve hře totiž nejsou jen strašidelné zvuky, ale i to, že se jejich panty poškozují. Ne vždy je však dobrý nápad sáhnout po tom, co máte doma po ruce jako první. I když si totiž ušetříte napoprvé trochu času, příště budete mít naopak celou proceduru o mnoho složitější.

Proč nepoužívat běžné oleje

Když nám vržou dveře, obvykle nás napadne sáhnout po oleji, který míváme běžně doma. Obvykle to však není příliš dobrý nápad. A nezáleží na tom, zda se ve vaší kuchyni nachází například ten extra panenský olivový nebo obyčejný řepkový. Ano, na první pokus poslouží dobře, ale později se mohou vyskytnout problémy. Může se totiž stát, že tyto oleje v pantech nepříjemně zatuhnou (obvykle díky působení vnějších podmínek) a nepomůže, když je znovu promažte (tentokrát už kvalitním olejem). Nezbude vám tedy nic jiného, než dveře vysadit z pantů a zbytky kuchyňského oleje opravdu pečlivě odstranit.

Kdy použít olej pro mazání pantů

Pokud potřebujete namazat dveře, které už nějakou dobu sedí v zárubní a začaly nepříjemně vrzat, pak je olej dobrým pomocníkem. Ovšem jak jsme zmínili, nemělo by se jednat o ten běžný. Mnohem lepší bude ten speciální z obchodů. Použijte silikon, který seženete například v hobbymarketech.

Foto: Pixabay

Ale pokud máte doma starou dobrou olejničku, vyměňte ji protentokrát za modernější způsob nanášení oleje – rozprašovač. A to nejlépe takový, ke kterému ještě za pár korun pořídíte dlouhou stříkací trubičku, která vám umožní nastříkat ho přesně tam, kam potřebujete.

Rozprašovač se snáze trefí tam, kde je to třeba. A jak si přitom zbytečně neudělat nepořádek? Řešení je snadné. Za panty zastrčte papírový ubrousek, nastříkejte olej a po několika minutách ubrousek opatrně vyjměte. V této době už stihl nasát veškerou přebytečnou mastnotu, která tedy neznečistí stěnu ani samotné tělo dveří.

Vazelína se hodí spíše na nové dveře

Naopak pokud usazujete zbrusu nové dveře do zárubní, pak sáhněte raději po vazelíně. Panty totiž promaže opravdu důkladně a vy se nadlouho vyhnete nepříjemnému skřípění kovu o kov. Nejdříve se přesvědčte, že jsou všechny části pantů dokonale čisté (potíže může dělat i jemný prach ze stavby) a poté je promažte vazelínou.

Stavte se pro ni třeba na benzinovou stanici, tam ji mívají. Ovšem pokud chcete ošetřit dveře venkovní, pak hledejte tu, určenou k promazání čerpadel. Dlouho odolá rozmarům počasí. Na panty naneste tenkou vrstvu, usaďte dveře a zbytek vazelíny otřete ubrouskem. Na dlouhou dobu tak budete mít vystaráno.

Zdroje info: https://www.living.cz/jak-na-vrzajici-dvere/, https://www.ireceptar.cz/hobby/co-a-cim-promazat.html

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.