Překvapivé využití kávové sedliny. Pomůže v domácnosti i na zahradě

Kávová sedlina je výbornou surovinou, kterou je škoda vyhodit. Jakmile poslouží pro přípravu lahodné kávy, může nabídnout i celou řadu dalších způsobů využití. Stačí jenom vědět, kde všude kávu využijete a jaké nabízí výhody. A s tím vám pomohou rady přímo v tomto článku.

Čištění zašlých hrnců a pánví

Hrubší kávová sedlina je ideálním čisticím prostředkem pro vydrhnutí zašlých hrnců nebo pánví. Díky své struktuře pomůže například i proti připáleninám a opravdu zašlým usazeným nečistotám. Když k čištění zapojíte také drátěnku nebo hrubší houbičku, je úspěch s trochou úsilí zajištěn. Pozor jenom na nádobí se speciální povrchovou úpravou, jako je například teflon, protože to vyžaduje jemnější a opatrnější čištění, aby nedošlo k poškození vrchní vrstvy.

Osvěžovač vzduchu

Kávová sedlina, ale i celá kávová zrna, která vypadají na pohled lépe, mohou posloužit jako osvěžovač vzduchu například do obývacího pokoje. Celý trik spočívá v tom, že vůně je opravdu jemná a zároveň dokáže pohlcovat některé nežádoucí pachy. Navíc nejde o nic chemického, co by mohlo být škodlivé.

Skrytí škrábanců na nábytku

Dřevěný nábytek je krásný, ale mohou se na něm postupem času objevit škrábance. Naštěstí mezi jednou z hlavních výhod dřevěného nábytku jsou poměrně široké možnosti renovace a oprav. Jednou z možností, jak elegantně zakrýt a schovat případný škrábance, je právě ošetření pomocí kávové sedliny. Lžíci mleté kávy dejte do malého množství horké vody a nechte chvíli odležet. Následně namočte vatovou tyčinku a roztírejte na škrábance na nábytku.

Foto: Pixabay

Odstrašení slimáků a živiny do kompostu

Jedním ze způsobů využití kávové sedliny, je použití na zahradě. Posyp z kávy pomůže jako prostředek pro odpuzení slimáků, kteří se budou chtít vyhnout silnému aroma kávy. Dále se kávová sedlina přidává do kompostu, protože je bohatá na mnoho důležitých živin, které ve výsledku poslouží jako hnojivo.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/kitchen-and-household/coffee-can-do-what-15-clever-uses-for-your-favorite-bean/

Náhledové foto: Pixabay