Víte, jak si můžete snadno vypěstovat svůj citroník?

Citroník

Nevyhazujte pecky exotického ovoce a pokuste se o něco nádherného. Pěstování citrusů nebo jiných cizokrajných rostlin není tak obtížné, jak by se mohlo zdát na začátku. Při pěstování cizokrajných rostlin byste měli myslet na to, že se jedná o rostliny z tropických krajin. Jsou to proto velmi citlivé rostliny. V případě, že rostlině poskytnete vhodné podmínky, budete moci očekávat za pár desítek let se dočkáte úrody.

Kvalitní osivo zajišťuje úspěch

Vše začíná výběrem osiva. Nikdo nemůže zajistit kvalitu semen, která sami sbíráte, takže počítejte s tím, že se vám to nemusí povést hned na poprvé! V každém případě se budete moci příliš spolehnout na mistrovské obchody. Pro začátek ze všeho semena řádně očistěte od dužiny, která by mohla způsobit jejich zkažení, a co nejrychleji je zasaďte do substrátu. Jejich klíčivost se den ode dne snižuje. Zvláštní případ to bývá u semen datlí. Ta si drží klíčivost po několik dlouhých let. Semena liči naopak ztrácejí klíčivost po třech dnech.

Vytvořte podmínky pro růst semen

Jelikož se jedná o tropické rostliny, je nutností dostatek tepla a světla. Množství slunečního svitu zvýšíte například tím, že za rostlinu umístíte desku pokrytou fólií nebo rostlinu večer postavíte blíže ke světlům. Při klíčení je navíc rozumné umožnit vysokou vzdušnou vlhkost. To lze snadno zajistit doma vytvořením vlastního miniskleníku. V podstatě zakryjte misku se semeny fólií nebo plastovým sáčkem a udělejte v něm malé mezery. Klíčení také podpoříte tím, že semínka alespoň na jeden den ponoříte do teplé vody. Zejména tvrdá semena mají větší šanci, že tímto způsobem ožijí.

Většina těchto rostlin má ráda letnění. Proto se nebojte umístit rostlinu v létě na záhon. Musíte však dávat pozor na průvan a koordinovat denní světlo, abyste si udrželi strategický odstup od spálení listů rostliny a jejich následného odumření. Při poklesu teplot vraťte květináč zpět do tepla, aby rostlina nezmrzla!

Nezapomeňte na propustný substrát

Výběrem substrátu se nemusíte příliš stresovat. Zvolíte standardní substrát pro výsadbu smíchaný s pískem v poměru 1:1, jinak můžete zvolit neobvyklý substrát pro rozvíjející se palmy nebo citrusy. Nejdůležitějším předpokladem je, aby byl substrát dobře porézní. Při pěstování citrusů se navíc doporučuje přidat k patě držáku průsakovou vrstvu z kamenů nebo skály.

Nikdy nesázejte semena příliš hluboko. Pro ilustraci, semínka kiwi stačí pokrýt jen lehkou vrstvou zeminy. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout, proto jej udržujte stále vlhký. V každém případě si dejte pozor na přemokření! Hlavním příznakem přemokření nebo potřeby vody je opadávání listů.

Citroník 2
Foto: Pixabay

Nepodceňujte ochranu semen proti parazitům

Máte radost z rostliny, která je vysoká několik centimetrů a najednou vám uhynula? Nečekaný úhyn dosud vyvinuté rostliny mohou způsobit parazité v půdě. Existují dva způsoby, jak tyto parazity zničit hned na začátku a ochránit před nimi semena. Buď ponořte semena do teplé vody na 15 minut nějakou dobu před výsevem, nebo zahřívejte substrát po dobu 30 minut v troubě. Ideální teplota pro likvidaci parazitů je nejméně 50 stupňů.

Zdroje info: pestujeme.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay