Úspory v domácnosti: 5 tipů, jak konečně začít doopravdy šetřit

Úspory

Řekli jste si, že začnete šetřit. Pak vám ale výplata dorazí na účet a vy poté, co zaplatíte pohledávky a vyrazíte na pořádný nákup skončíte s takovou sumou, která vám tak akorát vystačí do dalšího výplatního dne.

Je vám tento scénář povědomý? Pak určitě nejste sami. O dosažení úspor v domácnosti se pokouší spousta lidí, avšak často bezvýsledně. Příčiny jejich neúspěchu mohou být různé, nejčastěji je ale problém v tom, že se dopouštějí stále stejných chyb pořád dokola.

Pochopitelně nemůžete očekávat, že když budete dělat věci stejně, dosáhnete jiných výsledků – to by bylo šílenství. Jak ale z finančního kolotoče ven? Vyzkoušejte některé z tipů níže a uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

1. Mějte přehled o tom, za co utrácíte

Jen těžko něco ušetříte, když nebudete mít přehled o tom, kam vaše peníze vlastně odcházejí. Pár věcí, které jste objevili v akci, ale neměli je na nákupním seznamu, možná k celkové ceně nákupu přidá jen pár stovek, ale pokud tímto způsobem nakupujete častěji, v rozpočtu se to projeví.

Kvůli nadbytečným potravinám pak jiné jídlo možná vyhodíte a utratíte tak za něj peníze úplně zbytečně.

To si ale už možná neuvědomíte. Podobně bezmyšlenkovitě spousta lidí jedná i v souvislosti s běžnými účty či nákupy služeb. Peníze peněženku opouštějí skoro až automaticky a nikdo se nepozastavuje nad tím, kam vlastně jdou. 

Dokud to nezačnete vnímat, nemůžete si ve financích udělat opravdový pořádek. Pak vám bude pochopitelně dělat problém ve své výplatě najít podíl, který byste mohli přesunout na spořící účet.

2. Dejte šetření prioritu a stanovte si cíle

Lidé často chtějí šetřit, ale jednoduše si na to nenajdou peníze. Důvodem často nebývá ani tak jejich nedostatek jako spíše to, že je prostě pošlou jiným směrem. Úspory jsou jejich cílem, ale neudělají z nich prioritu.

Je třeba si pevně stanovit částku, kterou každý měsíc odložíte stranou – ideálně alespoň 20 % z příjmu. Při plánování výdajů pak počítejte pouze se zbývající částí vaší výplaty a tomu uzpůsobte výdaje

S šetřením pomáhá také to, když si stanovíte, kolik chcete naspořit a za jakým účelem. Takto si můžete postupně tvořit rezervu na horší časy, rozpočet na letní dovolenou nebo šetřit na nákup vlastního bydlení

3. Neutrácejte za služby, které nevyužíváte

Spotify, Netflix, televizní služby či jiné zábavní platformy vám nepochybně dělají radost a zpříjemňují vám volný čas. Platby za takové služby se nám pravidelně odečítají z účtu, aniž bychom to zaregistrovali, a my se nemusíme zabývat jejich manuálním obnovováním.

Co když ale zrovna máme náročné období a nemáme na využívání služby čas nebo ji nevyužíváme v takové míře, za jakou platíme? 

Pak nemá smysl, abychom měsíčně vyhodili pár stovek, které bychom namísto toho mohli odložit na horší časy. Zkuste si tedy udělat revizi vašich pravidelných výdajů tohoto charakteru a udělat si v nich pořádek.

To platí také pro telefonní služby. Pokud například platíte za neomezené volání a zprávy a přitom se všemi komunikujete na internetu, možná stojí za zvážení datový tarif. Když se vám tímto způsobem podaří snížit váš paušál, šetření bude opět o něco snadnější.

4. Dobře porovnávejte produkty

S tím úzce souvisí také výběr samotných produktů. Koupit si lednici, televizi nebo auto jen proto, že má pěkný design nebo zajímavou reklamu, i když můžete najít levnější a výkonnější produkt, nedává smysl. 

Důkladné porovnávání a rozumný výběr je klíčový, a to obzvlášť při nákupech nákladnějšího zboží.

Nejde však jen o ně – porovnávání se vyplatí také u finančních produktů, jako jsou účty, pojištění či bankovní a nebankovní půjčky. I tyto produkty mají určité parametry, které se u jednotlivých poskytovatelů velmi liší. Jejich objektivní porovnání vám může ušetřit nejen stovky, ale i tisíce korun.

5. Udělejte z šetření návyk

Nyní máte nejspíš nějaký zajetý systém, jak s penězi hospodaříte, a ani si nedovedete představit, že by to bylo jinak. Pokud však začnete pomalu krůček po krůčku a hlavně vytrváte, váš pohled se začne pomalu měnit.

Ze začátku pro vás možná bude těžké si na nové praktiky zvyknout, časem se však stanou návykem, bez kterého si svůj život dost možná nebudete ani schopni představit.

Náhledové foto: Unsplash

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.