Úprava pitné vody ze studny

Máte doma studnu, z níž byste chtěli čerpat vodu a nemůžete, protože její složení není optimální? Pokud ano, je nezbytná dokonalá úprava studniční vody. Rozbor si můžete bez větších problémů nechat udělat v některé z certifikovaných laboratoří. Pro domácí potřeby nepotřebujete nějaký detailní hloubkový rozbor, ale postačí vám pouze zkrácená verze, která se soustřeďuje na základní škodliviny, které se ve vodě nacházejí. Takovýto rozbor stojí okolo 1 000 korun a obstarají vám je mnohé laboratoře po celé ČR. Jaké látky tedy ve vodě vadí a jak na její vyčištění?

Problematické složky vody

Ve vodě se mnohdy nachází celá řada látek, které jsou vysoce škodlivé a mohou člověku přinést nepříjemné infekce a onemocnění. O které látky se tedy jedná?

–          bakterie různého charakteru

–          dusičnany a dusitany v jakémkoli množství

–          vysoký obsah železa a manganu

–          nepříznivé pH prostředí ve vodě

–          maximální tvrdost vody

–          vysoký obsah hořčíku a vápníku

–          celková chemická spotřeba kyslíku

–          kal, zápach, barva vody

Posudek z dané laboratoře plný čísel vám většinou prozradí hlavně to, jestli voda podléhá stanoveným hygienickým normám, či nikoli.

Každá desátá studna nevyhovuje

Pokud si myslíte, že vaší studny se tato problematika týkat nemůže, jste pravděpodobně na omylu. Jen každá desátá studna v České republice neobsahuje vodu, která by neškodila lidskému organismu. Prakticky pokaždé j nezbytné ji nějakým způsobem upravit tak, aby byla poživatelná a člověku nijak nevadila.

Efektivní filtrování vody

Velmi důležitou roli hraje především kvalitní filtrace vody. Ideální je zakoupení keramického filtru, který se umístí pod kohoutek s tekoucí vodou. Jeho cena se pohybuje od 2 000 korun nahoru. V případě dusičnanů je zapotřebí volit filtry, jejich součástí je detekční soustava Nitrotest. Ty už ale stojí i okolo 4 000 korun.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.