Dřevomorka: Vznik a likvidace, omyly

Dřevostavby, chalupy, chaty a různé stavby, jejichž součástí je dřevo, musí být dokonale vyschlé. V opačném případě jim hrozí napadení houbovou chorobou. Ano, právě dřevomorka domácí je jedním z největších strašáků. Není se čemu divit. Likvidace dřevomorky je velmi složitá a nákladná. Pokud nevíte, jak se pozná dřevomorka a jakým způsobem proti ní postupovat, vyplatí se vám přečíst si následující řádky, v nichž se pokusíme poradit, jakým způsobem je vhodné s touto dřevokaznou houbou skoncovat.

Dejte si pozor na vlhké dřevo

Nejdůležitějším faktorem je vlhkost. Stavební se pohybuje okolo 12 %. Při uplakaném počasí může být i vyšší, a to okolo 15 %. Většinou se jedná ale o krátkodobou hodnotu, která následně klesne. Dřevomorka potřebuje ke svému růstu minimálně 18% vlhkost. Při maximální vlhkosti přes 30 % již aktivita této houby stagnuje, nicméně začnou se prosazovat další, které mají stejně destruktivní účinky jako například koniofora sklepní. Velký problém při stavbě roubenek a jiných dřevostaveb je to, že dřevo prostě z pily neseženete pod 20 % vlhkosti. Ideální je nechat jej vyšušit ve speciálních sušárnách a následně jej nechat naimpregnovat. Levnější variantu prevence představuje máčení dřeva či postřik chemickými látkami. Jmenovat můžeme Lignofix E profi, Adolit BAQ či  Bochemit QB.

Dřevomorce mnohdy pomáháme sami

Mnozí majitelé nemovitostí pomáhají rozšiřování dřevomorky sami. Typické je třeba odsekávání již napadených částí. Jen těžko sami poznáte, kde již dřevomorka je. Dále chalupáři nechávají položit na dřevěnou podlahu linoleum, které vše udusí. Zapomenout nelze ani na to, že spousta lidí vytře podlahu, utěsní okna a pak jede z objektu pryč.

Možnosti likvidace dřevomorky

Likvidace dřevomorky je složena z několika úkonů. Podívejme se na možnosti v následujících bodech.

–          identifikujte druh houby a její stav

–          napadené dřevo je třeba odstranit

–          podívejte se na rozšíření houby ve zdivu mezi spárami

–          zdivo a napadené součásti ošetřete tepelně

–          chemicky ošetříme napadené součásti

–          hloubkovou ochranu formou injektáže provedou odborníci

–          zamezíme doteku dřeva se zdivem

–          Při objednání odborníků vyžadujte záruku minimálně 5 let

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.