Tak trochu jiný kompost: proč si vyrobit listovku

podzim

Listy, které v začátku podzimu spadnou ze stromů na vaši zahradu, není potřeba ihned likvidovat a zbavovat se jich. Konečná fáze léta je charakterizována listovou sklizní. Listy z listnatých dřevin, které se časem mohou rozložit, dobře poslouží i jako výživný kompost. Není tedy nutné házet haldy shrabaného listí přímo do odpadkového kontejneru. Listy ze stromů vám ještě dobře poslouží, vyrobit si z nich můžete například kompost nazývaný listovka.

Nadměrné množství listí můžete přeměnit na humus

Ne vždy se vyplatí vysbírat všechny listy. Na mnoha místech totiž dobře poslouží i jako ochranná vrstva před holomrazy. Listy ponechte především na okrasných záhonech s růžemi nebo jinými cibulovinami. Vyplatí se je ponechat i na trvalkách a všude tam, kde hrozí námraza. Zbytek listí ale shrabte na jednu velkou hromadu a vyrobte si z něj listovku.

Nejkvalitnější listovku můžete vyrobit z ovocných stromů nebo keřů. Hodit se ale mohou i listy lípy nebo lísky. Neodmítají se ani listy z javoru nebo listy z habrových stromů, které jsou bohaté na živiny. Listy z ořešáku a kaštanu však raději vynechte, listy z těchto stromů totiž zpomalují rozkladné proces. Mimo jiné obsahují i nevhodné látky jako jsou například třísloviny, saponiny a jiné.

listí

Foto: Pixabay

Aby byl přirozený rozklad listí rychlejší, je potřeba listí zprvu nadrtit

Na přípravu listovky je potřeba vybrat jen zdravé listy. Vyhněte se proto listům s plísněmi nebo houbovými chorobami. Odstraňte takové listy včas, pokud začnou zahnívat, je zpravidla už pozdě. Shrabané listí dejte na jednu hromadu a uložte ho mírně navlhlé do kompostéru. Na proces finální fermentace počítejte asi tak dva až tři roky.

Po prvním roce se ale může listovka hodit jako mulč právě pod stromy nebo ovocné keře. Po dvou letech se listy ještě více rozloží a počítat můžete s tmavě zbarveným humusem, který bude díky listům z ovocných stromů plný výživných látek. Můžete ho použít jako substrát pro výsev některých rostlin.

Čím bude listovka mladší, tím kyselejší pH bude mít, za dva roky počítejte spíše s neutrální půdou. Drcení listů si usnadníte nejlépe v rotační sekačce. Listovku můžete využít i při přípravě substrátu pokojových rostlin. Určitě se proto vyplatí si ji včas nachystat.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/vyrobte-si-zazrak-ze-spadeneho-listi-takzvanou-listovku-3/

https://www.nkz.cz/praxe/uzitkova-zahrada/proc-jak-si-vyrobit-vlastni-listovku

Náhledové foto: Pixabay   

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.