Sušení potravin: Jak správně sušit a následně skladovat pro uchování si kvality

ovoce

Sešla se vám úroda ovoce? Těšíte se z bohaté sklizně zeleniny? Chodíte do lesa na houby a pyšníte se slušnou sbírkou? Poradíme vám, jak správně vše usušit a následně skladovat. Díky tomu si budete moc dopřát i v zimním období ovoce, zeleninu, byliny či houby.

Zatímco dříve lidé sušili ovoce a zeleninu za zimu ve velké míře, a to díky obecním sušárnám, tak dnes už je vše snadnější. Dnes si můžeme dopřát vlastní sušičku, jakožto případně využití trouby na sušení některých potravin.

Jak správně sušit

Zásadně sušíme dobře narostlé a vyzrálé kousky zeleniny a ovoce. Nikdy nezpracovávejte výpěstky nahnilé, a to ani po vykrojení či očištění. Zpravidla bývá zasažen celý plod. Bez problému můžete zpracovat i drobnou zeleninu, zdeformovanou tvarem či na povrchu mírně poškozenou. Platí rovněž u ovoce.

Sušení za pomoci sušičky

Nakrájené kousky vždy rovnejte na síto v jedné vrstvě. Snažte se, abyste sušicí plocha byla využita co nejlépe. Díky tomu se vše bude sušit tak, že netřeba prodlužovat čas sušení. Sušená zelenina si uchovává až polovinu původní hmotnosti. Při sušení se postupně snižuje obsah vody. Díky tomu se zamezuje nepříznivému vývoji mikroorganismů. Z tohoto důvodu není třeba používat při sušení jakékoli konzervační přípravky.

Většina moderních sušiček umožňuje nastavení teploty podle potřeby. Pro bylinky je vhodná teplota cca 35 °C, zatímco ovoce a houby se suší na 55 až 60 °C. Zelenina okolo 50 až 55 °C.

jahody

Foto: Pixabay

Sušení v troubě

Pro sušení netřeba mít sušičku, i když ta práci usnadní. Ale sušit můžete i doma v troubě. Ideální je trouba s teleskopickými výsuvy, díky čemuž máte snadný přístup k sušeným potravinám. Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Jakmile bude předehřátá, tak do ní umístěte vyskládané plody rozložené na plechu a na pečicím papíru. Troubu však úplně nezavírejte, aby z ní mohla odcházet vlhkost. Jak to však udělat? Stačí dát do dvířek složenou utěrku.

Po 2 hodinách sušení můžete zvýšit teplotu na 50 až 60 °C. Ovoce, zelenina i houby budou takto dříve usušené. Ke konci pak teplotu opět snižte na 40 °C. Pokud chcete zachovat co nejvíce vitamínů a zdraví prospěšných látek, tak sušte po celou dobu na nižší teplotu v rozmezí 40 až 50 °C. Celková doba sušení závisí na konkrétním druhu plodin, ale také velikosti kousků, které sušíte.

Skladování sušených potravin

Sušené potraviny je možné dlouhodobě skladovat. Je nezbytné zamezit přísunu vlhkosti a vzduchu. Ideální je uchovávání v uzavíratelných nádobách nebo sáčcích a uložení na tmavém a chladnějším místě.

Zdroj: living.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay