Spěte klidně celou noc s nočními briketami

noční brikety

V zimě se bez topení neobejdeme. Co ale dělat, pokud chceme do kamen na pevná paliva vkládat paliva co nejvíce ekologická a k tomu ještě taková, která nám umožní topit celou noc bez toho, abychom museli několikrát za noc vstávat. Dobrou zprávou je, že takové palivo existuje. Představují jej tzv. noční brikety.

Co jsou noční brikety?

Pod pojmem nočních briket se myslí silně stlačená hmota vznikající rozemletím stromové kůry. Kůra neboli borka je pro dřevařský průmysl odpadem, pro který nemáme jiný způsob využití. Pokud se oloupaná kůra očistí a vyčistí, může představovat ideální materiál pro výrobu briket, pro krby, kotle i kamna. Tyto brikety mají navíc některé, užitečné vlastnosti.

noční brikety

Foto: Pixabay

Proč jsou noční brikety tak skvělé?

Hlavní výhodou nočních briket je doba jejich hoření a žhnutí. Tato dřevěná briketa totiž může hořet až sedm hodin. Vydrží tak celou noc a nikdo proto nemusí v noci vstávat kvůli přikládání. Na trhu lze noční brikety sehnat v podobě klasických cihel, nebo válců o průměru deset až třicet centimetrů. Noční brikety mají tmavé zbarvení na rozdíl od klasických dřevěných briket. Vzhledem k tomu, že noční brikety využívají odpadní dřevěný materiál, tedy obnovitelný zdroj jsou palivem velmi ekologickým.

Mají noční brikety nějaké nevýhody?

Určitou nevýhodou nočních briket je větší objem popela, který vzniká při jejich hoření. Na druhou stranu je tento popel vhodnou příměsí do kompostu. Tato směs je skvělým hnojivem s vysokým obsahem minerálních látek.

Při nákupu nočních briket je třeba dát si pozor na ty brikety, které používají směs kůrovky a klasické dřevní biomasy. Tyto směsné brikety mají však kratší čas hoření a pokud je použijete, bude vám hrozit, že se probudíte do studeného rána.

Při používání nočních briket je potřeba získat určitou zkušenost a naučit se nastavit ten správný přívod vzduchu do kamen. S trochou cviku to ale není nic složitého a vy budete moci celou noc klidně spát.

Zdroje informací: https://www.peknebydleni.cz/klidny-spanek-zaruci-nocni-brikety/

https://www.ireceptar.cz/doporucujeme/co-jsou-to-nocni-brikety-a-k-cemu-slouzi-20220221.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.