01_odstavnovac

Šnek nebo centrifuga? Jak na výběr odšťavňovače

Odšťavňovač patří mezi spotřebiče, které si najdou místo v každé domácnosti. Ovocné a zeleninové šťávy jsou zdravé, osvěžující a chutné samotné i jako ingredience pro přípravu dalších pokrmů. Kromě toho v nich lze zpracovávat i tvrdé plody, kávová zrna apod. Jak ale takový odšťavňovač vybrat?

Šnek nebo centrifuga?

Dvěma základními typy odšťavňovačů jsou odšťavňovače šnekové a odstředivé. Ty prvně jmenované jsou zaleženy na působení rotujících kol drtících ovoce, zeleninu a další plody. V odstředivých odšťavňovačích je náplň rozsekána a následně je odstředivou silou vytlačena šťáva.

Obecně platí, že šnekové odšťavňovače jsou vhodnější pro tvorbu hustých šťáv s kousky ovoce. Současně platí, že lépe zpracují měkké plody. Odstředivé přístroje jsou zase rychlejší a snadněji se udržují.

Z hlediska kvality výsledné šťávy je za lepší typ považován šnekový odšťavňovač, jehož technologie vede k pomalejší oxidaci a šťáva vydrží déle čerstvá.

02_odstavnovac

Výkon a další parametry

Výkon odšťavňovače je velmi důležitým parametrem a rozhodně se jej nedoporučuje při výběru podceňovat. Velmi záleží na tom, zda se jedná o přístroj šnekový, anebo odstředivý.

Šnekové odšťavňovače jsou pomalejší, a vystačí si s výkonem od 150 W nahoru a 100 otáčkami za minutu. Bonusem je potom tišší chod.

U odstředivých přístrojů vždy vybírejte přístroje s výkonem alespoň 500 W, ideálně ještě více. Slabší odšťavňovače nemají dost sil na zpracování více kusů ovoce najednou a také vydrží pracovat v kuse kratší dobu.

Velkou roli hraje též velikost plnícího otvoru. I u něj platí jednoduché pravidlo, čím větší, tím lepší. Další parametry, jež hrají pří výběru roli, jsou počet rychlostí, objem zásobní nádoby a v neposlední řadě i rozebratelnost a snadnost čištění jednotlivých komponent.

Dostupné jsou na trhu přístroje v cenách od 2000 Kč. Cenovky jiných ale daleko přesahuje i 10 000 Kč. Jako obvykle platí, že pro sporadické použití postačí jednoduché a levnější přístroje, pro časté používání nebo dokonce využití v restauračních zařízeních se vyplatí investovat do dražších přístrojů.

Zdroj náhledového obrázku:

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *