Podlahové vytápění

Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Dnes si shrneme hlavní výhody, ale také nevýhody podlahového vytápění. Jde totiž o skvělý prvek ve vašem bydlení, avšak není pro každý typ interiéru. Pojďme se tedy podívat, kdy o něm lze uvažovat, a jaké jsou jeho vlastnosti.

O co jde?

Jaká jsou vlastně specifika podlahového vytápění? Většina obydlí má vytápění řešeno v podobě radiátorů či konvektorů. Ty fungují tak, že předávají teplo vzduchu prouděním a částečně sáláním. Ohřátý vzduch pak předává teplo stěnám interiéru. V takto vytápěném prostoru je vzduch nejteplejší z celého prostředí. Je zde však zvýšené proudění a prašnost. Zatímco podlahové vytápění funguje jinak. Teplo sálá od podlahy směrem nahoru a teplo jde do okolí. Ohřívání je rovnoměrnější. Prašnost se nezvyšuje.

Podlahové vytápění

Ventily podlahovéhu vytápění: Zdroj fotografie vlastní archiv Radka Štěpána

Výhody podlahového vytápění

První zmiňovaná výhoda navazuje na onu prašnost. V místnosti je totiž nižší, a proto je tento typ vytápění lepší pro alergiky nebo astmatiky. Dále je výhodou to, že vlhkost vzduchu se vytápěním vzduchu nesnižuje. Oproti prostorám vytápěným radiátory zde může být až o 15 % vlhčí vzduch. Prostory vytápěné od podlahy se také vytápějí rovnoměrněji, proto je potřeba topit na nižší teploty. Většinou v maximu na 50 stupňů Celsia, obvykle kolem 40 stupňů. V důsledku to tak znamená i finanční úsporu. Poslední výhodou je údržba systému. Je jednodušší než u radiátorů. Při správné instalaci odborníky je totiž podlahové vytápění téměř bezúdržbové. Náklady na vytápění jsou u podlahové mnohem nižší. V systému bývá menší objem vody a vytápí se na již uvedenou nižší teplotu.

Nevýhody

Není však vše jen zalité sluncem. Podlahové vytápění totiž má i své nevýhody. Například doba vytopení místnosti. Ta je u podlahového vytápění o něco delší. Na tuto nevýhodu se však váže i výhoda. Podlaha totiž i po vypnutí topení stále udržuje v místnosti teplo. Podlahové vytápění však není ideální pro prostory, kde potřebujete rychle vytopit celou místnost. Určitě zmíníme i cenu. Pořizovací cena podlahového vytápění může, ale nemusí být vyšší než u radiátorů. Z pohledu provozu, jak již ostatně bylo popsáno výše, jde ale o mnohem ekonomičtější variantu.

Podlahové vytápění: Zdroj náhledové fotografie vlastní archiv Radka Štěpána

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.

33 komentářů

 1. Zdeněk Gybas Odpovědět

  Drahý Honzo.
  Článek je o ničem.
  Žádná fata, jen floskule.
  Podlahovým topením topím od roku 1983. V té době se o podlahovém topení moc nevědělo a musel jsem improvizovat…
  Topení mě v té době vyšlo na cca 25% běžného radiátorového topení. O své zkušenosti jsem se podělil se čtenáři časopisu- Urob, udělej si sám.
  Možná by stálo za to si o tom něco přečíst.

  1. Petr Odpovědět

   Dělal jsem dřevěné podlahy a to i s podlahovým topením. Záleží na uživateli, jestli mu nebudou vadit nevýhody, které to doprovázejí. V zimním období, kdy je vždy nižší vzdušná vlhkost a ve spojení s teplem způsobuje sesychání dřeva a tím i vznik spár. Samozřejmě záleží na velikosti jednotlivých dílů a druhu dřeva. Smrková, podlaha ze 150mm palubek udělá spáry klidně 5mm a i více, v létě se spáry zmenší, ale nikdy do původní šíře. U dubových vlysů (parket) širokých 50mm to bývá 1+mm. Další „nevýhoda“ nepřirozené teplo. U lidí je běžné, že nohy jsou nechladnější a jejich zahřívání působí zdánlivě příjemně, ale podle studií německých odborníků na krevní oběh, není příliš zdravé. Při dlouhodobém pobytu na takových podlahách se zvyšuje nebezpečí vzniku křečových žil a dny.

  2. Petr Odpovědět

   Ještě jedna nepříjemná nevýhoda je dlouhý náběh teploty, asi 3 dny, a pomalá regulace podle venkovních teplot. Proto se u vodního topení přidávají konvertory zapuštěné do podlahy a u topných kabelů se přidávají elektrické přímotopy, buď stabilní, nebo mobilní.

  1. Kong Odpovědět

   Podobne pochybuji, ze je to ekonomictejsi v provozu. Pokud jsou ztraty budovy stejne, neni duvod tvrdit ze podlahovka je lepsi nez radiátor. Je to moderni, ale ne lepsi. Prirozenejsi pro organismus je studenejsi podlaha nez tepla.

   1. Jarda Odpovědět

    Trenková teplota interiéru u radiátoru je 25 – 26 st. u podlahy 23 st. každý stupeň je 6% úspora nákladů. Tepelná pohoda neporovnatelná. Tvoje paní by s tebou nesouhlasila a děti hrající si na podlaze také ne. Naplno lze využít vlastnosti kondenzačního kotle, který má nejvyšší účinnost při nízkoteplotním provozu atd. Je toho moc a výsledná úspora je cca 25 – 30%. Bydlím 20 let s podlahovkou a v plynu platím cca 18 tis/rok/topení. Zateplení na dnešní dobu nic moc, dvojskla a plocha 220 m2

   2. Petr Odpovědět

    Ekonomictejsi je bez pochyby, žádná plíseň protože je „okolní zdivo“ teplejší než vzduch. Takže neřeším modernější, ale to,že je lepší. Topim vodu do podlahy na maximálně 37 stupňů. Což pro organismus není škodlivé. S pozdravem Kongovi.

   3. Sv Odpovědět

    Úspora je tam značná, protože se voda ohřívá na podstatně nižší teplotu než do radiátorů. Zejména v kombinaci s kondenzačním kotlem je to znát. Pro stejnou pocitovanou pohodu topite v podlaze na 22 st. C a radiátory cca na 24. A u těch 22 není ani ta podlaha tepla, jen proste nestudi.

 2. Radim Kudrna Odpovědět

  Ja to jako každá mince, má vždy dvě strany. Prvotní nutností je správná izolace jak samotného domu, tak i podlah. Je pak jedno, zda topím elektrickým podlahovým káblem, nebo vodovodním hadem. Co je více, revma od studené podlahy, nebo mírné teplo do nohou. Podlahové vytápění je luxus a ještě více potěší při vyúčtování ročních záloh energií.

 3. Jiří Dobiáš Odpovědět

  Mám podlahové topení v novém domě zdroj elektrické.kotel a je to luxus za méně peněz (provoz)
  Doposud jsme měli plyn a dřevoplyn topení radiátory ( nové) v starším domě .
  J.

 4. Daniel Odpovědět

  Aco když máte malý chodící prostor ,např vestané skříně velké postele s úložnými prostory atd .Jakou krytinu podlahy můžete použít ?

 5. Jiří Vlach Odpovědět

  tepelná setrvačnost není vždy výhodou, je třeba regulovat s časovým předstihem, ráno je chladno a topí se nejvíce, pak se oteplí a akumulovaná energie není třeba, večer zase trvá, než se nárůst teploty projeví. proto se opustily těžké litinové radiátory, krom jiných důvodů,

  podobné bludy šíří výrobci nádobí a tlusté dno vydáají za výhodu – prý drží teplo, pokud nejde o udržení teplého obědy o deset min déle, pak je to plýtvání – musel by se vypnout přívod tepla před ukončením vaření, což nikdo dělat nebude.

  vytápění podlah ušetří z důvodů fyziologických – teplo od nohou zvyšuje tepelnou pohodu
  docílit teplou podlahu u radiátorového topení je obtížné – teplý vzduch stoupá vzhůru a máme teplý strop a teplou hlavu a studené nohy. platí, že součet teplot stěn, podlahy a teploty vzduchu má být 38 st. (sálání konvekce a kondukce) proto je třeba u maloplošných zdrojů více ohřát vzduch , ztráty větráním jsou pak větší – tvrdit, že záleží jen na izolaci budovy je nesmysl

 6. lionel Odpovědět

  Dobrý deň, mám podlahové kúrenie rehau + elektrokotol. Dom má plochu 120m bungalow, Kúrim, varím, svietim, ročná platba je cca 1.000 eur. Doma mám od 19,5 – spací priestor do 22 – obývací priestor. Keď už raz zapnete podlahové topení, je dobré už bežať v tom režime. Podlaha v mojom prípade beton sa naakumuleje a tak na tretí, štvrtý den už len dopína a dokuruje. Termostat je iba jeden, ale treba si uvedomit ak si nastavíte teplotu na 22 C, on ju dosiahne ale potom sálavé teplo od podlahy Vám ju zdvihne niekedy aj o 0,5 C. Takže ja to riešim že kúrim na 21,4 – 21,6 a potom vo finále mám 22 C. Osobne mám radšej chladnejší vzduch.

 7. XX Odpovědět

  Mohu vytopit velký dům s vodní podlahovkou pod dubovými vlysy-parketami bez přídavných radiátorů? Dřevo je izolant….., ale má to někdo v praxi ověřené? Díky za zkušenosti!

  1. Jiří Vojíř Odpovědět

   Autor článku opomněl uvést jednu podstatnou informaci. A sice , že podlahové topení je v principu topení akumulační. To znamená, jeho konstrukce, trubky z vodou jsou umístěny ve vrstvě betonu ve kterém při ohřátí dojde k akumulaci tepla, které je pak předáváno do okolí. Proto ideální pochůzná plocha je dlažba-keramika. A perfektní tepelná izolace od základní nosné podlahy a stěn!!!!! Nemám zkušenosti jiným typem podlah, ale určitě existuje řada vhodných krytin pro podlahová topení a řada odborníků kteří poradí. Poznamenávám, že dům byl projektován jako nízkoenergetický s minimálními tepelnými ztrátami, proto podlahové topení.
   U nás jsme zvyklí spíš na chladnější prostředí (cca 23°C) krom koupelny a kuchyně. A naše topení je vyprojektované tak, že nejdříve jde teplá voda do koupelny a kuchyně, dětského pokoje , obýváku a končí v ložnicích. Vzhledem k možnosti řídit provoz automaticky i manuálně jsme zatím nemněli žádné problémy. Akorát po šesti letech se provedla revize TČ a dle návodu měnilo topné medium a „čistily“ trubky. Navíc jsme v lokalitě, kde za posledních 20let byla nejnižší teplota -15°C, takže TČ to zvládá v pohodě bez přídavného topení /elektro kotel/. A mimo topnou sezonu TČ spolu se solárním panelem ohřívá pouze boiler na TUV.
   Nejsem oprávněn dávat dávat rady. Ale jestli Vás to zajímá, tak několik námi osvědčených vychytávek: „naplno“ topíme zhruba od října do dubna, nebo se jen přitápí. Když přijde návštěva, která se klepe zimou při 25ti°C, tak jim přitopíme v krbu. A v létě, kdy keramika „studí“, na pochůznou plochu, především do děcáku, dáme koberce. Je to trochu pracné, ale 2x do roka se to dá zvládnout. A úklid když nejsou položený koberce? Mop a za 20minut je uklizený celej barák a zvládnou to i děti.
   A co se týče ceny? Vzhledem k tomu, že většina prací (krom elektra) byla provedena svépomocí, sakum prdum za vše cca300.000,-Kč. Drahý? Možná, ale vyplatí se to.
   PS.: Jen je třeba si vycvičit ženský. Ty tvrdí, že je jim zima i kdyby tam bylo třicet stupňů.

   1. marionettam Odpovědět

    Tak nevím, odkud pocházejí Vaše ženské :-), u nás v rodině to máme úplně naopak: já i sestra jsme natolik horkokrevné, že už si nemusíme moc přitápět, pro mě by 23 st. bylo moc, sestra ještě bojuje se švagrem, protože ona otevře okno, on jde a zavře ho. Takhle se baví už 40 let a kupodivu jim to pořád funguje :-).
    Ale vážně, máte můj souhlas, i když já jsem to řešila trochu jinak (viz můj příspěvek níže). TJ
    Instalace taktéž svépomocí (kromě anhydritu, tam bylo lepší využít služeb profesionálů), a těmi koberci to mám taky tak. Dají se koupit koberce přímo vhodné na podlahové vytápění. Není lepší pocit, než když ráno vylezete z pelíšku a stoupnete na příjemně vlažnou/teplou dlažbu :-))

  2. kolika Odpovědět

   Můžete, jediná nevýhoda je, že dřevo se déle prohřívá než třeba dlažba, ale v okamžiku když už se prohřeje tak funguje uplně stejně jako jakýkoliv jiný povrch

 8. Jiří Vojíř Odpovědět

  Podlahovku používáme 12let s tepelným čerpadlem, 58m2 topné plochy. Roční náklady na elektřinu jen za vytápění (dle doby topení) včetně přípravy TUV, v rozmezí od 15 do 18000Kč!!!!!! Chce to ale jednu v podstatně základní, důležitou věc, bez které nemá toto topení smysl pořizovat – perfektní zateplení celého domu se kterým bylo počítáno již ve stavebním projektu. Od základu po střechu! Navíc sazba elektřiny ze tepelné čerpadlo je u všech dodavatelů zvýhodněna a případě ve spojení se solárníma elektrovoltpanely nic provozně levnějšího nepořídíte. A oproti jiným druhům topení je znatelně lepší „tepelná“ pohoda. V podstatě, ať si stoupnete kam chcete je pocitové teplo stejné. A delší náběh topení? Ano. Ale to řeší automatika regulace topení. A že je to drahý na pořízení? Ano je, ale ta pohoda a následné úspory to plně vynahradí. Takže pan Jiří je blb neznalý a může jen závidět.

 9. topchytře Odpovědět

  jako krytinu lze použit vše krom koberce a dřevěné podlahy jsou to izolanty co se týče skříni atd. tak podlahové topení natáhnout i pod ně kromé kuch.linky u té víte že ji za 5 let nebudete stěhovat do druhého rohu místnosti.Jsem topenář doma el.kotel podlahovka a pouštím do ní jenom 24C a v místnosti mám 23C a náklady jsou směšné.

 10. Jan Odpovědět

  Dělám topení už 30 let a to co tu plkáte, je šílený.
  Podlahové topení je ekonomičštější (topí se na míň stupnů jak topná voda, takže přinejmenším jsou menší ztráty, tak v bytě, protože od nohou je pocitově tepleji a neposkakuje se na ledový podlaze, proto stačí teplota v místosti o 1-2 stupně nižší) další výrazné ušetření je teda za bačkory 🙂
  Důležitý je zdroj tepla !!!
  Podlahové topení s tepelným čerpadlem nebo kondenzačním plynovám je nejlepší možná volba.
  To že pán si dělal podlahovku v roce 83 je fajn, ale dnes jsou materiály i postupy jinde a není pravda, že tu v té době nebylo. Kritalové topení v nemocnicích jsem opravoval nesčetněkrát.
  Pokud se dělá nová podlaha v místnosti, je rozhodně podlahové topení levnější, než radiátor. Jeden metr trubky stojí 17 Kč (100m do místnosti nenatočíte)a radiátor cca 3000,-
  Pokud je zdroj tepla s vyšší teplotou, trochu se prodraží podlahovka o něco, co teplotu bude regulovat. Buď 3cesták na přívodu, nebo regulační ventil na zpátečce v místnosti.
  Pokud se topí na pevná paliva, je dobré mít zásobník aspoň 1000l. Ten se natopí třeba na 80°C a potom celou noc topí podlahovka ze zásobníku.
  Pomalý náběh podlahovky není žádná nevýhoda !!! I malé dítě dneska ví, že vyjde levnějc temperovat byt o 2-3 °C méně, když nikdo neni doma, než topení vypnout a pak se to snažit dohnat.
  To by byl argument tak pro chatu a tam už by zase byl i problém se zamrzáním sistému atd.
  Spousta sistémů na trhu je uměle předražených a plný zbytečné elektroniky, bez které se podlahové topení hravě obejde. Rozdělovače s regulacema, další čerpadla a buh ví co. Stačí prostorovej termostat v obýváku a trochu ubrat v ložnici na průtoku, do koupelny dát trubky blíž k sobě a je zaregulováno.
  To by měl šikovný Topenář se umět prokousat nesmyslama, co jakoby něco řeší, ale ve skutečnosti stojí jen peníze a i zde platí – čím víc příslušenství, tím dřív se to rozbije a oprava nákladná 🙂
  Tak prosím, jak autora, tak komentující ať

  1. Petr Odpovědět

   No, to jste mě pobavil. Vy podlahové topení ukládáte patrně na udusanou slámu, kterou máte zadarmo. Jestli provádíte montáž a regulaci podlahovky takovým stylem, jakým píšete slovo „sistém“ , tak k tomu už není co dodat. Samotíž asi byla vaše silná parketa.

 11. nedamse Odpovědět

  No nevim,prozatim žádne mrazy u nás nebyly co až příjdou tak -20st.mrazy a budou trvat aspoň týden?Dcera to má a při minus 3st.uplakana okna a po celý den při 23 stupnich,je dost velká vlhkost,takže není vše růžové

 12. Adal Odpovědět

  5 let jsem v nemecku delal hrube stavby na velkych obytnych projektech. Min 12 bytu blok. Jine nez podlahove uz se v bytovych domech uz 20 let nedela. V rodinem dome davaji hada i do zdi v koupelne. Sam jsem kolaudoval 1993. To si pis ze s podlahovkou. Hezky den lk

 13. Lop Odpovědět

  Podlahové topení super , ale článek od neodpovídá realitě , 40-50 stupňů do podlahy , to by byl tanec s vlky 🙂 kde na to přišel

 14. marionettam Odpovědět

  Při rekonstrukci starého RD jsem řešila vytápění, protože tu bydlím sama, párkrát do roka návštěva rodiny. V přízemí, kde bydlím já, mám podlahové topení elektrickým káblem – plocha cca 45 m2, uloženo na izolačním podkladu v anhydritu, na tom dlažba, koupelna je zvlášť – obyčejná elektrická topná rohož pod dlažbou – ovládání samostatné. V patře mám radiátory, zdroj el. kotel. Musím říct, že podlahovka vytváří opravdu tepelný komfort, o jakém se mi dřív ani nezdálo :-), a pro případ krutých zim mám jako přídavný zdroj tepla španělské krbovky Panadero (prosklené ze 3 stran) – stačí 4 polena a jste jako v ráji :-). Už teď můžu srovnávat úsporu podle předchozích let (dům byl a je pouze elektrifikován, plyn nemám), a až na jaře zateplím fasádu a střechu…to teprve bude bomba. Za mě je podlahové vytápění volba č. 1, já jsem ještě vypustila ten mezistupeň (ohřát elektrikou vodu, a teprve ta voda ohřívá podlahu) a jsem spokojená. Poměr cena – výkon i s pořizujícími náklady je akceptovatelný, když ještě najdete dodavatele s dobrou cenou el. energie, pak není co řešit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *