Výhody a nevýhody podlahového vytápění

Podlahové vytápění

Dnes si shrneme hlavní výhody, ale také nevýhody podlahového vytápění. Jde totiž o skvělý prvek ve vašem bydlení, avšak není pro každý typ interiéru. Pojďme se tedy podívat, kdy o něm lze uvažovat, a jaké jsou jeho vlastnosti.

O co jde?

Jaká jsou vlastně specifika podlahového vytápění? Většina obydlí má vytápění řešeno v podobě radiátorů či konvektorů. Ty fungují tak, že předávají teplo vzduchu prouděním a částečně sáláním. Ohřátý vzduch pak předává teplo stěnám interiéru. V takto vytápěném prostoru je vzduch nejteplejší z celého prostředí. Je zde však zvýšené proudění a prašnost. Zatímco podlahové vytápění funguje jinak. Teplo sálá od podlahy směrem nahoru a teplo jde do okolí. Ohřívání je rovnoměrnější. Prašnost se nezvyšuje.

Podlahové vytápění

Ventily podlahovéhu vytápění: Zdroj fotografie vlastní archiv Radka Štěpána

Výhody podlahového vytápění

První zmiňovaná výhoda navazuje na onu prašnost. V místnosti je totiž nižší, a proto je tento typ vytápění lepší pro alergiky nebo astmatiky. Dále je výhodou to, že vlhkost vzduchu se vytápěním vzduchu nesnižuje. Oproti prostorám vytápěným radiátory zde může být až o 15 % vlhčí vzduch. Prostory vytápěné od podlahy se také vytápějí rovnoměrněji, proto je potřeba topit na nižší teploty. Většinou v maximu na 50 stupňů Celsia, obvykle kolem 40 stupňů. V důsledku to tak znamená i finanční úsporu. Poslední výhodou je údržba systému. Je jednodušší než u radiátorů. Při správné instalaci odborníky je totiž podlahové vytápění téměř bezúdržbové. Náklady na vytápění jsou u podlahové mnohem nižší. V systému bývá menší objem vody a vytápí se na již uvedenou nižší teplotu.

Nevýhody

Není však vše jen zalité sluncem. Podlahové vytápění totiž má i své nevýhody. Například doba vytopení místnosti. Ta je u podlahového vytápění o něco delší. Na tuto nevýhodu se však váže i výhoda. Podlaha totiž i po vypnutí topení stále udržuje v místnosti teplo. Podlahové vytápění však není ideální pro prostory, kde potřebujete rychle vytopit celou místnost. Určitě zmíníme i cenu. Pořizovací cena podlahového vytápění může, ale nemusí být vyšší než u radiátorů. Z pohledu provozu, jak již ostatně bylo popsáno výše, jde ale o mnohem ekonomičtější variantu.

Podlahové vytápění: Zdroj náhledové fotografie vlastní archiv Radka Štěpána

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.