Řepík lékařský: Proč by neměl chybět v žádné domácnosti

řepík

Proč byste měli mít doma pro každý případ řepík lékařský? Prozradíme vám to. V článku se také dozvíte, k čemu a jak tuto bylinu využít. Proč si zaslouží takovou pozornost. Však řepík byl považován za magickou rostlinu.

Řepík lékařský stojí za pozornost. Proč? Ne nadarmo získal svůj věhlas coby léčivá rostlina v Antice. Byl rovněž považován za magickou rostlinu. Řepík chránil dobré lidi před zlými silami, kouzly a kletbami čarodějnic, démonů a skřítků. Pro náš metabolismus je hotovým pokladem. Bylina, která ovšem nepomůže jen nám lidem, ale také domácím mazlíčkům. Řepík využijete jako čaj, kloktadlo, ale také na koupel, obklady.

Využití řepíku v domácnosti

Řepík lékařský má dezinfekční a hojivý účinek. Zvyšuje obranyschopnost organismu, léčí problémy s trávením. Působí blahodárně při vnitřním užíváním, jakožto při využití zevně. Zevně se využívá především protizánětlivého, svíravého a antiseptického účinku. Jako kloktadlo při zánětu v ústní dutině, horních cest dýchacích i na výplachy nosu při rýmě. Obklad či koupel pomáhá při akné, ekzému. Osvědčený efekt byl prokázán i při léčbě hnisavých vyrážek, bércových vředů, špatně se hojících ran, hemoroidů. Účinně působí i proti bolesti kloubů, svalů a revmatismu. Na obklady můžete použít i čerstvou rozdrcenou nať.

Řepík nezpůsobuje mokvání, ani zadržování vlhka, ale naopak pokožku vysušuje. Díky tomu přispívá k rychlejšímu hojení jizev po operaci. Odvar z řepíku je možné použít i k potírání podrážděné pokožky u psů a koček, jakožto i jizev po operaci. Na psí pokožku má doslova zázračný a rychlý účinek. Výhodou je, že u řepíku nebyly prokázány žádné vedlejší účinky.

řepík květ

Foto: Pixabay

Sběr, sušení a skladování

Řepík lékařský se sbírá od června do srpna, eventuálně do začátku září. Roste na okrajích lesů, suchých a slunečných místech, mezích, pastvinách od nížin do podhůří. Řepíkovou nať je třeba sušit zavěšenou ve svazcích nebo rozloženou v tenkých vrstvách. Je třeba sušit rychle, bez obracení, na suchém, stinném a vzdušném místě nebo při umělém teple nepřesahující 35 °C.

Rostlina je náchylná k zapaření, snadno vlhne. Pokud vám zhnědne, nelze ji použít. Správné usušení poznáte podle svěží zelené barvy a hořké chuti. Usušenou bylinu dejte do papírového nebo plátěného sáčku. Uchovávejte na místě chráněném před světlem a vlhkostí.

Zdroj: magazinzahrada.cz, living.iprima.cz

Náhledové foto: Pixabay